Tarihi eserler de IŞİD'in hedefinde...

Tarihi eserler de IŞİD'in hedefinde...

Irak Şam İslam Devleti, Irak'ta ilerleyişini devam ettirirken bir yandan da ülkenin tarihi eserlerini yok ediyor. Turizm Bakanlığı verilerine göre, yaklaşık 4 bin 500 tarihi eser IŞİD militanları tarafından tahrip edildi.

İki hafta önce IŞİD tarafından ele geçirilen Musul'da militanlar sokaklarda devriye geziyor.

Militanlar, bir yandan trafiği yönetip, yoldan geçenleri gözetliyor, diğer yandan da sürücülere Kur'an-ı Kerim dağıtıyor.

Örgütün hedefinde sadece stratejik yerler ve insanlar yok, Irak kültürünün önemli simaları heykelleri de var. Heykeller arasında şair ve müzisyenler var.

TIR'ın üzerinde duran bu heykellerden biri Abbasi döneminde şair olan Ebu Temmam'a, diğer ise 19. yüzyıl bestekarı Osman El Musuli'ye ait.

Irak'ta 2003'teki Amerikan işgalinde binlerce tarihi eser yurtdışına kaçırılmıştı. Tarihi eserler şimdi de IŞİD militanlarının hedefinde.


Rebul Eczanesi 120 yıllık yerinden taşınıyor

Turizm Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, IŞİD saldırılarının ardından 4 bin 500'e yakın tarihi eserin tahrip edildiği belirtildi.

Bakanlık ayrıca aşiretlere ve UNESCO'ya da çağrıda bulunarak, "Aşur, Hadar ve Nemrud şehirlerini koruyun. Terörizm medeniyetin ne anlama geldiğini ve insanlık açısından önemini bilmez" ifadelerini kullandı.

Örgüt, Musul'u işgal ettikten sonra yayımladığı kurallar listesinde, "Kentte ölüler için yapılan tüm türbeler, anıtlar ve mozoleler yıkılacak" ifadelerini kullanmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS