Ünlü bilim insanı Nobel ödülünü satışa çıkardı

Ünlü bilim insanı Nobel ödülünü satışa çıkardı

DNA'nın yapısını keşfederek 1962 yılında Nobel Tıp Ödülünü kazanan ABD'li bilim insanı James Watson, Nobel madalyasını açık artırma ile satışa çıkardı ve elde edeceği geliri bilimsel araştırmalara bağışlayacağını açıkladı. Açık artırmaya katılarak madalyayı 4,8 milyon dolara satın alan Rus milyardar Alisher Usmanov, madalyayı 86 yaşındaki bilim insanına geri verdi. Usmanov, "James Watson, insanlık tarihinde en önemli biyologlardan biridir ve DNA yapısının keşfi için verilen ödül ona aittir" dedi.

Rus milyarder Alisher Usmanov, 86 yaşındaki ABD'li bilim adamı James Watson'ın açık artırmaya çıkardığı Nobel madalyasını sahibine geri vermek için satın aldığını açıkladı.


BBC'nin haberine göre, Usmanov, geçen hafta Christie's müzayede evinin yaptığı açık artırmaya telefonla katılarak madalyayı 4,8 milyon dolara satın alan kişinin kendisi olduğunu ve madalyayı "onu hak eden" Watson'a iade etmek istediğini söyledi.


Emniyet'in 7 milyon liralık programı işe yaramaz çıktı


Çelik ve telekom sektörlerinde şirketleri bulunan Usmanov, ABD'li bilim adamının Nobel madalyasını satmak zorunda kalmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirerek, bunun kabul edilemez olduğunu belirtti. Usmanov, "James Watson, insanlık tarihinde en önemli biyologlardan biridir ve DNA yapısının keşfi için verilen ödül ona aittir" dedi.


Hükümet TMMOB'un yapısını değiştirmeye hazırlanıyor


ABD'li bilim adamı James Watson, DNA yapısının keşfi sayesinde 1962 yılında Nobel tıp ödülünü kazanmıştı. Madalya, hayattaki sahibi tarafından açık artırmaya çıkarılan ilk Nobel ödülü olmuştu. Aynı yıl Watson ile Maurice Wilkins ve Francis Crick de Nobel madalyası kazanmıştı.


James Watson, madalyadan elde edeceği kazancı vakıflara ve bilimsel araştırmaya bağışlayacağını açıklamıştı.


Forbes dergisine göre, 15,8 milyar dolar servete sahip Alisher Usmanov, Arsenal futbol kulübünün de en büyük hissedarı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS