Yunanistan'da Çipras hükümeti güvenoyu aldı

Yunanistan'da Çipras hükümeti güvenoyu aldı

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, "Bugün Eurogroup'ta sadece Maliye Bakanı Yanis Varufakis değil, bütün Yunanistan yanında olacak. Artık kemer sıkmaya dönüş yok. Yunan halkı yanımızda olduktan sonra hiç kimse şantaj yapamaz" dedi.

Yunanistan’da ocak ayında yapılan genel seçimleri kazanan Radikal Sol Koalisyon (Syriza)’nın Bağımsız Yunanlar (ANEL) partisi ile kurduğu koalisyon hükümetinin güven oylaması dün Yunan parlamentosunda yapıldı. Oylama öncesi bir konuşma yapan Aleksis Çipras, AB'li ortakları ile sert pazarlıkları sürdürecekleri mesajı verdi. Çipras, "Memorandumu (kemer sıkma önlemlerini) müzakere etmeyeceğiz. Memorandum iptal oldu. Kendi başarısızlığından ve halkın kararıyla iptal oldu. Kredi anlaşmasını müzakere ediyoruz. Uygulamaya yönelik 450 yasalık kemer sıkmayı değil" dedi.

İlk defa bir hükümetin, henüz güvenoyu almadan bu kadar büyük baskı ve şantaja maruz kaldığını söyleyen Çipras, "Öte yandan yine ilk defa bir hükümet, daha güvenoyu almadan önce görülmeyen bir şekilde Yunan halkının güvenini ve saygınlığını kazandı Bu yoldan geri dönüş yok" ifadelerini kullandı.

Yunan Başbakan, "Başka gücümüz yok. Ülke içi ve dışında güçlü faktörler bizi desteklemiyor. Hükümetin tek desteği, halkın güvenidir. Ancak Yunanistan soyutlanmış değil. Zira Avrupa halkları tarafından da destekleniyor" dedi.

"Para değil teknik kolaylık istiyoruz"

Konuşmasında Almanya ve lideri Angela Merkel'i hedef alan Çipras, Yunanistan'ın kemer sıkma anlaşmaları ile kemer sıkma sonrası dönem arasında köprü olacak yeni bir program istediğini vurguladı. Çipras, "Anlaşma kemer sıkmalar eşliğinde yeni bir borcu ilgilendiriyor. Başka para istemiyoruz. Teknik kolaylıklar istiyoruz. Başka para değil" diye konuştu. Ortaklarıyla yaklaşan müzakerelerin başarıya ulaşacağı konusunda iyimser olduğu izlenimi veren Çipras, eski hükümet ortakları anamuhalafet Yeni Demokrasi lideri Antonis Samaras ve PASOK lideri Evangelos Venizelos'u, yeni hükümetin finansal problemle karşılaşması için sadece 2 aylık program uzatması (Şubat sonu) talep ettiklerini ileri sürerek ağır sözlerle eleştirdi.

"Kimse şantaj yapamaz"

Yunanistan'a hiç kimsenin şantaj yapamayacağını söyleyen Başbakan Çipras, şöyle devam etti: "Sizler Yunanistan'a şantajı en küçük detayına kadar planladınız. Kişisel kurtuluşunuz için bu son seçiminizdi. Tarih sizi yok etmesin diye Yunanistan'ı zar niyetine attınız. Ancak şunu anlayın: Tarih sizi sildi bile. 25 Ocak'ta bir iktidar değişikliği olmadı. 40 yılda ülkeyi yöneten bir rejim ile son 5 yılda ülkeyi felakete sürükleme sorumluluğu bulunanlar da sona erdi" şeklinde konuştu.

Yunan Başbakan Aleksis Çipras, sözlerini şöyle tamamladı: "Önümüzdeki günlerde Avrupa'nın bağlılığını koruyarak ve değişerek ileriye gidip gitmeyeceği test edilecek. En Avrupa yanlısı bir ortağız. Halkları için adil ve eşit bir Avrupa'da kalma arzusundayız. Yunanistan demokrasisine şantaj yapılamaz. Demokrasinin çıkmazı olmaz. Halk yanımızda olduktan sonra hiç kimseden korkmuyoruz. Kredi anlaşması ekonomi için yıkım. Yunan halkını cezalandıran kemer sıkma önlemleri eşliğinde uygulanmasını müzakere ediyoruz."

Hükümete güvenoyu

Yunanistan'da Radikal Sol Koalisyon (Syriza) ve Bağımsız Yunanlar (ANEL) partileri tarafından oluşturulan koalisyon hükümeti, gece yarısından sonra yapılan oylamada güvenoyu aldı. 300 üyeli parlamentoda koalisyon partilerini oluşturan 162 milletvekilinin tamamı 'evet' oyu verdi. Muhalefet partilerinin tamamı ise 137 'hayır' oyu kullandı.


 


Davutoğlu: ''Görüşüm değişmedi''


Hayranıyla fazla yakınlaşmanın bedeli ağır oldu!

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS