Yunanistan'da Çipras istifa etti, ülke erken seçime gidiyor!

Yunanistan'da Çipras istifa etti, ülke erken seçime gidiyor!

Yunanistan devlet televizyonu ERT, Çipras'ın partisi Syriza'daki tepkiler nedeniyle erken seçim kararı aldığını söyledi. Yunanistan'ın 20 Eylül'de erken seçime gideceği belirtiliyor.

Başbakan Aleksis Çipras bu akşam cumhurbaşkanına istifasını sunacak. Syriza lideri Çipras AB kurumlarının kemer sıkma politikalarına boyun eğmeme vaadiyle göreve gelmişti.


Ancak Yunanistan'a 86 milyar euro değerinde yeni kredi verilmesini öngören anlaşma karşılığında yeni reformları kabul edince rahatsızlık başladı. Son anket sonuçlarına göre Syriza'nın hala yüzde 33,6 oranında halk desteği var.


Ahmet Davutoğlu okulların açılacağı tarihi açıkladı


Kuzey Kore ve Güney Kore sınırında karşılıklı top atışı


Haliç metrobüs durağında bakım başlıyor


ÇİPRAS İSTİFA ETTİ


Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, erken seçim yolunu açmak için istifa ettiğini açıkladı.


Televizyondan halka hitap eden Çipras, “Daha güçlü bir hükümeti kurmak için istifamı sunmak üzere cumhurbaşkanına gidiyorum. Sizden de daha güçlü bir hükümet kurmak için destek bekliyorum" şeklinde konuştu.Yapılan yorumlarda, Çipras'ın bu kararı almasında, yeni kredi paketi için Parlamento oylamalarında aleyhte oy kullanan parti içindeki sol muhalefetin tutumu rol oynadığı vurgulanıyor.Çipras'ın istifasınn ardından geçici hükümete geçilecek. Geçici hükümette başbakanın Yargıtay Başkanı Vasiliki Thanu olması bekleniyor.


Eğer bu gerçekleşirse Thanu Yunanistan'ın ilk kadın Başbakanı olacak.Erken seçimlerin 13 ya da 20 Eylül'de gerçekleşeceği söyleniyor. Dün Çipras'ın Devlet Başkanı Prokopis Pavlopoulos'la telefonda görüşmesi, İçişleri Bakanı Nikos Vutsis'in de birkaç günlük tatilinden acilen dönmesi söylentileri doğrulayan unsurlardan birkaçı olarak gösteriliyor.


NAZIM HİKMET'TEN ALINTI YAPTI


Aleksis Çipras, halka konuşmasında Nazım Hikmet şiirinden de alıntı yaptı. Çipras, Nazım Hikmet'in "En güzel günlerimiz, henüz yaşamadıklarımız." dizelerini tekrarladı.


Seçimler ile birlikte Çipras, 3 yıllık 86 milyar Euro mali destek anlaşmasına sert muhalefet eden Siriza'dan 40 kadar milletvekilini oyun dışı bırakmayı hedefliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS