Yunanistan'da "SYRIZA kazanacak" korkusu

Yunanistan'da "SYRIZA kazanacak" korkusu

Cumhurbaşkanı seçilemeyince erken seçime gidilmesi kararı alınan Yunanistan'da, Radikal Sol Koalisyon, SYRIZA'nın yükselişi sağ partilerde ve sermaye çevrelerinde endişe yarattı. Krizin sonrasında Yunanistan'a verilen kredilerin yükünün emekçi ve yoksullara yüklenmesine karşı çıkan, kemer sıkma politikalarına son vereceğini açıklayan SYRIZA, AB ve IMF ile kredi koşullarını yeniden müzakere edeceğini açıklamıştı. Halktan gördüğü destek giderek artan SYRIZA'nın güçlenmesi karşısında AB'nin "yardım programından çıkarma" tehdidi, piyasalarda panik yaşanmasına neden oldu.

Yunanistan parlamentosundaki üç tur oylamada cumhurbaşkanının seçilememesi ve 25 Ocak'ta genel seçim yapılmasına karar verilmesi sonucu ortaya çıkan siyasi belirsizliğin, Yunan ekonomisinde gözlenmeye başlanan iyileşmeleri tersine çevirmesinden endişe ediliyor.


Erken seçim ilan edilmesiyle yeni bir sosyo-ekonomik kriz dönemine giren Yunanistan'da son altı yıldır gözlenen ekonomik durgunluk sonucu Radikal Sol İttifak'ın (SYRIZA) yükselişi geçmesi ve buna paralel olarak 240 milyar euroluk yardım paketinden çıkma olasılığı, ülkedeki borsa ve tahvil piyasalarında büyük çalkantıya, uluslararası piyasalarda da endişeli bekleyişe neden oldu.


Yunanistan erken seçime gidiyor


Uzmanlar, erken seçimin, Yunanistan'ın yükümlülüklerini yerine getirmesi için ihtiyaç duyduğu yardım programlarının sekteye uğramasına yol açabileceği uyarısında bulundu.


Euro Kuşağı'ndan çıkma isteği


SYRIZA'nın yükselişini Yunan halkının AB'ye tepkili olduğu ve eski para birimi drahmiye dönmek istediği şeklinde yorumlayan uzmanlar, bunun da Yunanistan'ın Avro Kuşağı'ndan çıkma olasılığını güçlendirdiğine işaret etti.


Köpeğe tecavüz davasında beraat


Başkent Atinada'daki çevrelerde SYRIZA'nın iktidara gelmesi durumunda önceden açıkladığı programa bağlı kalarak memorandumları tanımamasının, Avrupa'da domino etkisi yaratarak, Avro Kuşağı'nın dağılmasını gündeme getirebileceği yorumları da yapılıyor.


SYRIZA lideri Aleksis Çipras, iktidara gelmeleri durumunda Yunanistan'ın milyarlarca dolarlık kurtarma paketi karşılığında kabul ettiği kemer sıkma politikalarına son vereceğini, AB ve IMF'yle kredi koşullarını yeniden müzakereye açacağını açıklamıştı.


Kayıp uçak bulundu


Erken seçimi Yeni Demokrasi Partisi'nin (ND) kazanması durumunda ise kalkınma programının uzatma süresinde Troyka ile anlaşma olasılığı yeniden gündeme gelecek. Ancak hükümet, yeni tedbirler içeren yasaları parlamentoya getirdiğinde sert kemer sıkma politikaları nedeniyle zaten zor durumdaki vatandaşların büyük bölümünün ve muhalefetin sert tepkilerini göğüslemek zorunda kalacak.


Türkiye-Yunanistan ilişkileri


Son yıllarda ekonomik kriz nedeniyle zor günler yaşayan Yunanistan'ın yeniden erken seçime gitmesi, Türkiye ile ilişkilerde de yeni bir durgunluk döneminin yaşanacağı sinyallerini veriyor.


Erken seçim kararı, iç meselelerine yoğunlaşan Yunanistan'ın, Türkiye ile farklılıkların çözümüne yönelik radikal kararlar alması olanağını zayıflatıyor. Buna karşın yönetimin, iki ülke arasındaki yakınlaşmanın başta turizm ve enerji olmak üzere çeşitli alanlara olumlu etkisini ve Yunan halkının Türk siyasetine ilgisini göz ardı etmeyeceği düşünülüyor.


IŞİD rehin aldığı pilotun sorgusunu, 'röportaj' diye yayınladı


İkili ilişkilerde daha çok Ankara'nın inisiyatifiyle yaşanan olumlu gelişmelerin son dönemde Kıbrıslı Rumların tek taraflı hamlelerinden etkilenmesine karşın iki tarafın sorunların aşılmasında uzlaşıcı bir dil benimsediği gözleniyor.


Türkiye ve Yunanistan tarafından atılan adımlar, ikili ilişkileri güçlendirmeyi krizle mücadelede önemli bir fırsat olarak gören Yunan toplumunun büyük bir kısmı tarafından olumlu karşılanıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS