Zimbabveliler ikinci aslan avcısı ABD'li doktorun peşinde

Zimbabveliler ikinci aslan avcısı ABD'li doktorun peşinde

ABD'li diş hekimi Walter James Palmer'in Zimbabve'nin sembolü aslan Cecil'i yasa dışı olarak avlamasının yankıları sürerken, Zimbabveli yetkililer ikinci bir ABD'li doktorun geçen Nisan ayında bir aslanı yasa dışı avladığı iddiasıyla soruşturma başlattıklarını açıkladı.

Zimbabve Milli Parklar ve Yaban Hayatı Yönetimi Başkanlığı, yerel medyaya yaptıkları açıklamada, adının Jan Casimir Seski olduğu belirlenen ABD'nin Pensilvanya eyaletinde jinekolojik-onkolog doktor olarak çalışan kişinin, Hwange Ulusal Parkı dışında bir aslanı yay ve ok kullanarak yasa dışı avladığını iddia ettiler.


Aslan Cecil'i öldüren ABD'li dişçi hakkında uluslararası tutuklama kararı


ABD'li doktor Jan Casimir Seski hakkında Zimbabve soruşturma başlatırken her iki yasa dışı aslan avı hakkında sosyal medyadan ABD'li doktorlara tepki yağıyor.


Afrika'nın en ünlü aslanlarından biri olan, Zimbabve'nin en çok görüntülenen meşhur aslını Cecil'i 1 Temmuz tarihinde yasa dışı av ile öldürdüğü belirlenen ABD'li diş hekimi Palmer'e yardım eden biri profosyonel av rehberi diğeri ise çiftlik sahibi Zimbabveli iki kişi geçen hafta tutuklanmıştı.


Aslan Cecil'in kardeşi de mi öldürüldü?


Cecil'in kardeşi Jericho öldürülmemiş


Dr. Jan Casimir Seski'nin de avladığı aslanı yasal sorumluluktan kurtulabilmek için daha önceki olayda olduğu gibi hileli yöntemlerle milli parkın dışına çıkarttığı ve orada yay ve ok kullanarak öldürdüğü iddia ediliyor.


Her iki Amerikalı doktora soyal medyadan ve çeşitli Afrika ülkelerinin kamuoyularından tepki yağıyor.


"Aslan Cecil için Adalet" adalet adı altında sosyal medya mercilerinde yürütülen kampanyalarda başta avcılar diş hekimi Walter James Palmer ve Dr Jan Casimir Seski olmak üzere sorumluların cezalandırılması isteniliyor.


Cecil'i öldürenler suçlu bulunmaları halinde 15 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalacaklar. Zimbabve'nin, soruşturmaların sonuçlarına göre ABD'ye kaçak avlanan doktorlar hakkında yargılanma talebinde bulunacağı kaydediliyor.


Afrika'nın güneyinde bir kara devleti olan Zimbabve yaban hayvanları konusunda çeşitliliğe sahip bir ülke. Profosyonel avcıların ilgisini çeken Zimbabve'de yaban hayvanlarının avlanılması yasalarla sınırlandırılmış durumda.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS