Fransa'da yaz festivalleri tehlikede

Fransa'da yaz festivalleri tehlikede
AP

Fransa'da sanat ve şov dünyasında çalışan ve ayrıcalıklı özel statüye sahip işçilerin hükümetin kendileri hakkındaki planlarına karşılık grev tehdidi nedeniyle yaz festivallerinin yapılması tehlikeye girdi.

<html>

Bütçe açıklarını düşürmek için uğraşan sosyalist hükümetin, "özel statülerindeki sosyal haklarını tırpanlamak" istemesine karşı çıkan çalışanlar, greve giderek yaz festivallerini engelleme tehdidinde bulundu.

Hükümet, çalışmadıkları dönemde de aldıkları işsizlik ücreti diğer işçilere oranla daha fazla olan bu özel statülü çalışanların ayrıcalıklarına ekonomik krizi gerekçe göstererek kısmen son vermek istiyor.

Fransa'da şov dünyasında çalışan çeşitli dallardaki sanatçılar dışında dekorcu, ışıkçı, sesçi, makyöz, kameraman gibi yaklaşık 100 bin kişi bu statüde bulunuyor.

Bu statüdeki kişiler, "sanat ve kültürü koruma adına" diğer işçilere oranla yaklaşık iki kat fazla işsizlik maaşı alma hakkına sahip.

Paris dışındaki kentlerde düzenlenmesi beklenen caz, opera ve bale gibi sanat dallarında düzenlenen yaz festivalleri, yurt dışından her yıl binlerce turistin Fransa'ya gelmesini sağlıyor ve ekonomiye önemli bir canlılık katıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS