IMF, Türkiye'nin büyüme tahminlerini değiştirdi

IMF, Türkiye'nin büyüme tahminlerini değiştirdi

Uluslararası Para Fonu (IMF) petrol fiyatları görünümün belirsizlik içerdiğini ve buna bağlı olarak küresel büyümenin baskı altında kalabileceğine dikkat çekerken, Türkiye için olan büyüme tahminini ise revize etti.

Gelecek hafta İstanbul'da yapılacak olan G20 toplantısı için hazırlanan raporda, Türkiye için yüzde 3 olan gayrı safi yurtiçi hasıla büyüme tahminini yüzde 3.4'e, gelecek yıl için yüzde 3.7 olan büyüme tahminini yine yüzde 3.4'e indirdi.

Bu yıl için küresel büyüme tahmini geçen ay yüzde 3.5'e indiren IMF, petrol fiyatlarının düşük seyrini sürdürmesi halinde küresel talebin geçen ay öngörülenden daha fazla destekleyebileceğini belirtti.

Buna karşılık petrol fiyatlarının düşük seyri nedeniyle üreticilerin arz kesintilerine gidebileceği ve petrol fiyatlarının beklenenden daha hızlı ve daha yüksek düzeylere yükselebileceğine de dikkat çekildi.

Geçen yedi ayda yüzde 50'nin üzerinde düşüş kaydeden petrol fiyatlarının yakın gelecekte izleyeceği seyrin gelecek haftaki G20 maliye bakanları toplantısında görüşülecek temel konulardan biri olacağı tahmin ediliyor.

Yunanistan, Almanya engelini aşamıyor

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS