İngiltere'de sağlık çalışanları grevde

İngiltere'de sağlık çalışanları grevde

Birleşik Krallık'taki Ulusal Sağlık Hizmeti'nin (NHS) çalışanları, hükümetten talep ettikleri zam konusunda çıkan anlaşmazlıklar nedeniyle grev yapıyor.

Hemşire ve ambulans görevlilerinin aralarında bulunduğu binlerce NHS çalışanın katıldığı grevde, doktorlar ve dişçiler yer almıyor.

Yerel saatle 11.00'de son bulacak grevin, İngiltere genelindeki randevulu NHS hizmetlerini etkileyeceği ancak acil servis hizmetlerinde herhangi bir aksamaya sebep olmayacağı bildiriliyor.

Sağlık Bakanlığı'ndan greve ilişkin yapılan açıklamada, ödeme sisteminin herkes için eşit hale getirilmesinin istendiği ancak bakanlığın tüm önerilerinin işçi sendikaları tarafından reddedildiği hatırlatıldı.

Son dönemde satılan Türk bankaları...

Bakanlık açıklamasında, "NHS'in bütçesinin arttırılması için çetin kararlar alındı" denilerek, yaklaşık 10 bin çalışanın işten çıkarılma riski göz önünde bulundurulmadan zam yapmanın mümkün olmayacağı vurgulandı.

Sağlık çalışanları, Muhafazakar-Liberal Demokrat koalisyon hükümetinden tüm NHS çalışanları için yüzde 1 zam talebinde bulunurken, İngiliz hükümeti, önerinin maliyetinin çok fazla olacağını savunmaya devam ediyor.

NHS çalışanları, ekim ayında aynı konudaki anlaşmazlıklar nedeniyle greve gitmişti.

Grev, son 30 yılda ödemelere yönelik olarak NHS çalışanları tarafından düzenlenen ilk grev olmuştu.

Hükümeti protesto amacıyla yapılan grev, yarından itibaren 6 gün boyunca iş yavaşlatılarak devam edecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS