Makedonya'da borçluların yüzü gülecek

Makedonya'da borçluların yüzü gülecek

Makedonya devleti, fatura, kredi kartı ve ihtiyaç kredisi borcunu ödeyemen vatandaşların borçlarını bir kereye mahsus silecek.

Borçlarının devlet tarafından silinmesini talep eden Makedonlar, bugünden itibaren Sosyal İşler Merkezi'ne başvurabilecek.

30 gün boyunca kabul edilecek başvurular, daha sonra kurulacak özel bir komisyon tarafından değerlendirilecek, ağır ekonomik koşullarda yaşayan vatandaşların borçları bir kereye mahsus olmak üzere devlet tarafından silinecek.

Makedonya Maliye Bakanı Zoran Stavreski, söz konusu proje ile hükümetin vaatlerinden birini daha yerine getirdiğini belirterek, küresel ekonomik kriz nedeniyle borçlarını ödemeyecek durumda olan vatandaşlara yardımcı olmayı amaçladıklarını söyledi.

Sayıları 100 bine ulaşabilir

Borçların silinebilemesi için aranan şartlar Maliye Bakanlığı'nın sitesinden duyurulurken, vatandaşların 31 Aralık 2013 tarihine kadar, bir yıldan uzun bir süre ödeyemedikleri elektrik ve ısınma faturalarının, kredi kartı borçlarının, ihtiyaç kredisi taksitlerinin bir kereye mahsus olmak üzere devlet tarafından sıfırlanacağı bildirildi.

Proje sadece belli bir grup vatandaşı kapsayacak. Bu vatandaşlar arasında devletten sosyal yardım alanlar, bir yılı aşkın süredir işsiz olanlar, son beş yıl içinde eşini kaybedenler ve çalışmasına engel olan bir hastalık geçirenler bulunuyor.

Başvuru süresinin dolmasının ardından kurulacak komisyon, başvuruları değerlendirecek. Borçları devlet tarafından silinecek vatandaşların sayısının 100 bini bulabileceği tahmin ediliyor.

Öte yandan, projeye dahil olacak şirketlere devlet tarafından vergi konusunda bazı kolaylıkların sağlanması öngörülüyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS