Mario Draghi: "Tedbirlerimiz etkili bir araç"

Mario Draghi: "Tedbirlerimiz etkili bir araç"

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, "Son para politikası tedbirlerimiz enflasyonu hedeflenen seviyeye getirmek için geçerli ve etkili bir araç. Bu tedbirler, daha hızlı ve daha istikrarlı bir büyümeyi destekleyebilir" dedi.

Draghi, Frankfurt'ta Finansal Araştırmalar Merkezi tarafından düzenlenen bir konferansa katıldı.

Bankanın devlet tahvillerini de kapsayan varlık alımı programının (parasal genişleme) başlamasının ardından ilk kez konuşan Draghi, bankanın ocak ayında devlet tahvilinin de dahil olduğu varlık alım programını genişletmeye karar verdiğini ifade etti.

Varlık alımlarının ECB politikasının bir parçası olduğunu vurgulayan Draghi, "Bunlar geleneksel olmayan tedbirler ancak alışılmışın dışında değil. Ve bu tedbirler başlangıçtan bu yana ECB'nin araç takımının bir parçası olmuştur" dedi.

Parasal genişleme programı ve bankanın aldığı tedbirlerin etkilerinin görülmeye başlandığını aktaran Draghi, tahvil alımı açıklamasının uzun vadeli faizlerin düşmesine yol açtığını ifade etti.

Bazı ülkelerin devlet tahvili getirilerinde azalma görüldüğünü aktaran Draghi, şöyle devam etti:

"Yenilenen Yunanistan krizine rağmen, Portekiz ve geçmişte sıkıntılı olan ülkelerin devlet tahvili getirilerinde düşüş görüyoruz. Bu varlık alım programının diğer Avro Bölgesi ülkelerini bulaşıcı etkilerden koruyabileceğini gösteriyor. Bu da bizim bölge genelinde para politikası amaçlarına ulaşmamıza yardımcı olacak."

Tahvil alımı programının Avro Bölgesi'nde yapısal reformların uygulanmasına olumlu etki yapacağına dikkati çeken Draghi, bu sayede firmaların yatırımlarını artırmada cesaretlendirileceğini ve ekonomik iyileşmenin destekleneceğini söyledi.

Mario Draghi, Avro Bölgesi'nde büyümenin yukarı yönlü revize edilmesinde ana etkenlerin düşük petrol fiyatları, düşük avro döviz kuru ve bankanın son para politika tedbirlerinden kaynaklandığını bildirdi.

Bankanın son para politikası tedbirlerinin enflasyonu hedeflenen seviyeye getirmek için geçerli ve etkili bir araç olduğunun altını çizen Mario Draghi, "Tedbirler, daha hızlı ve istikrarlı bir büyümeyi destekleyecek. Bu özellikle tedbirler için verimli bir ortam olması durumunda geçerli olacak. Hükümetler, yapısal reformların hızlı, güvenilir ve etkili uygulanmasıyla daha yatırım dostu ortamlar oluşturabilir" ifadelerini kullandı.

Kazandıklarından fazla tazminat ödeyecekler

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS