Rusya ABD ve AB'den gıda alımını yasakladı

Rusya ABD ve AB'den gıda alımını yasakladı
AP

Rusya, ABD ve Avrupa Birliği'nden yapılan gıda ithalatına "ciddi büyüklükte" kısıtlamalar getirmeyi kararlaştırdı.

Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, ithali durdurulacak gıdaların listelenmesi emrini vermesinden sonra Rus veterinerlik yetkilileri, ABD'den kümes hayvanı ürünü ithalatının askıya alındığını açıkladı.

Putin, Ukrayna'daki isyancıları desteklediği için Rusya'ya yaptırım getiren ülkelerden tarım ürünleri ithalatını yasaklayan ya da kısıtlayan bir kararnameyi dün imzaladı.

Hükümet adına yapılan bir açıklamaya göre Putin, bir yıl sürecek yasak uyarınca Rusya'ya sokulmayacak olan gıda ürünlerinin listesinin hazırlanmasını istedi.

Rusya Hayvan ve Bitki Sağlığı İzleme Dairesi (VPSS) sözcüsü Alexei Alekseenko dün Reuters'e yaptığı açıklamada, ABD'den kümes hayvanı ürünlerinin ithalatını yasaklayacaklarını söyledi.

Sözcü yasaklanan diğer gıda maddelerinin neler olduğunu söylemedi ancak "yasakların büyük olacağını" belirtti.

"Yaptırım uygulayan bir ülke olarak ABD hakkındaki (gıda ithalatı yasağı) kararı epey büyük olacak. Aynı şey elbette AB için de geçerli."

Rusya ve Bağımsız Ülkeler Topluluğu uzmanı ING baş analisti Dmitry Polevuy, bu adımın "Rusya'ya gıda ihraç eden ülkeler için bir darbe olmakla birlikte, Rusya'nın maruz kaldığı yaptırımların etkilerini ağırlaştırmaktan başka bir şeye yaramayacağını" söyledi.

Poleyev bilgi notunda, "Daha yüksek gıda enflasyonu yoluyla bu adım yaptırımların toplam maliyetini artıracaktır ve dolayısıyla hane halkları üzerinde geniş bir etkisi olacaktır" dedi.

ABD Ticaret Temsilciliği'nin sözcüsü de yaptığı yazılı açıklamada, "Rusya'nın Batılı şirketleri hedef alması ters tepecek, daha büyük bir izolasyona düşmesi ve büyümesinin yara almasına yol açacaktır" dedi.

Rusya'nın gıda ithalat tablosu

Birleşmiş Milletler ile Dünya Ticaret Örgütü'nün ortak girişimi olan Uluslararası Ticaret Merkezi'nin verilerine göre Rusya'nın ABD'den gıda ithalatında ilk sırada et ile kümes hayvanı eti ve sakatatı yer alıyor.

Rusya'nın AB ülkelerinden aldığı gıda ürünlerinde ise ilk iki sırada peynir ürünleri ve domuz eti var.

Aynı verilere göre, Türkiye 2013 yılında Rusya'ya 1.68 milyar dolar değerinde gıda ürünü ihraç etti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS