WWF: 2014'ün kaynakları 8 ayda tükendi!..

WWF: 2014'ün kaynakları 8 ayda tükendi!..

2014'te dünyada üretilen "tüketilir kaynaklar" 19 Ağustos Salı günü itibariyle bitti ve dünya nüfusu 2015 kaynaklarını tüketmeye başladı.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) yetkilileri, kaynakların 19 Ağustos günü itibariyle bittiğini açıklayarak, seneyi bitirebilmek için geriye 4 buçuk ay gibi bir zaman kaldığını, bunun çok endişe verici bir durum olduğunu söyledi.

"Dünya üzerinde 1 senede üretilen kaynaklar" ilk defa 1986 yılında dünyada yaşayan insanlar tarafından 1 sene bitmeden önce tüketilmişti. 1986 senesinde kaynakların yıl bitmeden bir gün önce tüketildiği (364 günde), o zamanlar bunun kimseye bir şey ifade etmediğini söyleyen WWF yetkilileri, o günden bu yana geçen her sene durumun giderek kötüye gittiğini belirtti.

Dünyada 1 senede yapılan üretimin teorik olarak bu kadar çabuk bitmesinin nedeni olarak dünya nüfusunun yüzde 85 gibi bir bölümünün yaşadığı ülkeleri gösteren yetkililer, "Bu ülkeler ürettiklerinden çok daha fazla tüketiyorlar" dedi.

Örnek olarak Fransa ürettiği yiyeceklerin 1.6 katı fazla tüketiyor, bu rakam Amerika için 1.9, İtalya için 4, Katar için 5.7, Japonya için 7.1 oranlarına çıkıyor.

Global Foot Print verilerine göre, dünya nüfusunun tüketim ihtiyacı ürettiğinin 1.5 katı daha fazla. Eğer bu şekilde devam edilirse yüzyılın ortasında, yani 2050 senelerinde tüketim üretimin 3 misli olacak.

Global Foot Print yetkilileri önlem alınmadığı taktirde tüketime cevap verebilmek için yapılan üretimin dünyayı çok tehlikeli bir ekolojik yıkıma götüreceğini belirtiyor.

Dünyanın en yaşanabilir kenti yine Melbourne

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS