"Yükselen dolar Türkiye'yi zarara uğrattı"

"Yükselen dolar Türkiye'yi zarara uğrattı"

Financial Times'ın yükselen piyasalar blogu "beyondbrics", yükselen doların aralarında Türkiye'nin de bulunduğu yükselen piyasaları zarara uğrattığını yazdı.

Blogun Alan Beattie ve Jonathan Wheatley imzalı yorumunda, doların yükselişinin ihracat yapan bir ülke olmasına karşın Türkiye'yi bile vurduğu kaydedildi.

Yazıda, Citi Research'ün yükselen piyasalar ekonomileri başkanı olan David Lubin'in, Ankara'nın ucuz petrol ithalatından elde ettiği kazanımın bir kısmının,  sermaye hesaplarına portföy akışının yavaşlaması nedeniyle  işe yaramadığını vurguladığı kaydedildi.

Türk lirasının bu yılın ilk çeyreğinde kendisini toparlamasının ardından yeniden inişe geçtiğine dikkat çekilen yazı şöyle devam ediyor:

"Yükselen piyasaların tamamının ve özellikle de aralarında Brezilya ve Türkiye'nin de bulunduğu kırılganların net uluslararası yatırım pozisyonları küresel finans krizinden sonraki dört yıl boyunca kötüye gitti.

Yükselen piyasalar son birkaç yıl içersinde  dünya ekonomisiyle birlikte yavaşladıkça, ihracatçıları küresel talep bulmakta güçlük çekti. Prensip olarak, (yükselen piyasaların) para birimlerindeki genel değer kaybı, bu hafta içersinde hızlandı ve bu durumun ihracata katkısı olabilir.

Ama yine de bunun gerçekleşeceğine dair çok az neden var. Değer kaybı sadece ekonomik zayıflamanın bir sonucu olmakla kalmayıp, aynı zamanda azalan özgüven ve artan borç yükü daha ağır basarak rekabete olan faydasını azalltı."

The Playlist 2014'ün en kötü 20 filmini seçti

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS