83. İzmir Fuarı'nın partner ülkesi Mauritius olacak

83. İzmir Fuarı'nın partner ülkesi Mauritius olacak

83. İzmir Fuarı'nın partner ülkesi Mauritius olacak

Bu yıl, 29 Ağustos - 7 Eylül 2014 tarihleri arasında 83'üncüsü düzenlenecek olan İzmir Uluslararası Fuarı'nın ülke ortağı Mauritius olarak belirlendi.

Uluslararası genel ticaret kapsamında düzenlenecek söz konusu fuara katılım amacıyla Mauritius Ticaret ve Sanayi Odası, Mauritius Yatırım Ajansı yetkilileri ve Mauritius-Türkiye Dostluk ve Dayanışma Derneği ile beraber Mauritiuslu işadamları ülkemize ziyaret düzenleyecek.

Mauritius Yatırım Ajansı tarafından 29 Ağustos 2014 günü, saat 10:00-12:00 arası, İzmir Kaya Thermal & Convention Otel'de Türk ve Mauritiuslu özel sektör temsilcilerinin bir araya gelebileceği, Mauritius Sanayi, Ticaret ve Tüketiciyi Koruma Bakanı Sayın Cader Sayed Hossen ile Mauritius Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Sébastien Mamet'in de konuşmacı olarak katılım sağlayacağı bir çalıştay gerçekleştirilecek.

Mauritius güvenilir ve sürdürülebilir kaynaklara ve yatırıma uygun bir iş çevresine sahip olan, dikkat çekici turistik ülkelerden biri.

Afrika kıtasında en yüksek kişi başı gelire sahip ülkelerden biri haline gelen ve 2013 yılı tahmini verilerine göre yaklaşık 21 milyar ABD Doları GSYİH kaydeden Mauritius'da aynı yıl kişi başına düşen GSYİH, 16.100 ABD Doları seviyesinde kaydedildi.

Mauritius hükümeti, ülkelerini dünyanın önemli deniz ürünleri merkezi haline getirebilmek için yeni bir plan yürürlüğe koydu. Bu planın uygulanmasıyla ülkedeki iş potansiyelinin artması öngörülmekte.

Ayrıca, ülkedeki tarım sektörünün yanı sıra sanayi sektörü, GSYİH'nin yüzde 22'sini oluşturmakta ve toplam işgücünün yüzde 30'u sanayi sektöründe istihdam edilmekte.

Türkiye ile arasındaki ticaret hacmi, resmi rakamlara göre 2013 yılında, 40 milyon ABD doları Türkiye'nin ihracatını oluşturmak üzere 48 milyon ABD doları olarak kaydedildi.

Mauritius Yatırım Ajansı tarafından 29 Ağustos 2014 günü gerçekleştirilmesi planlanan söz konusu çalıştay kapsamında Mauritiuslu yetkililer tarafından ticaret, imalat sanayi, tarım ürünleri, gıda işleme, deniz ürünleri, mücevherat, bilişim sistemleri ve ekipmanları başta olmak üzere ülkelerindeki çeşitli alanlarda değerlendirilebilecek iş ve yatırım olanakları sunulacak.