Altın 3,5 ayın en yüksek seviyesini gördü

Altın 3,5 ayın en yüksek seviyesini gördü

Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı 1.344,96 dolara yükselerek 19 Mart'tan beri gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı.

Dün akşam ABD Merkez Bankası (Fed) toplantı tutanaklarında faizlerin düşük kalmaya devam edeceğinin belirtilmesinin ardından analistlerin kritik direnç seviyesi olarak nitelendirdikleri 1.330 dolar seviyesini aşan altının ons fiyatı bugün de yükselişini sürdürdü.

Güne 1.327,45 dolar seviyesinden başlayan altının ons fiyatı 1.330 dolar direncinin kırılmasının ardından etkisini artıran alışlarla 1.344,96 dolara yükselerek 19 Mart'tan beri gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı.Analistler, altının ons fiyatında 1.330 dolar seviyesinin kritik direnç konumunda olduğunu, bu seviyenin üzerinde kapanışlar görülmesi durumunda teknik olarak 1.370 dolara kadar devam edecek bir yükselişten bahsedilebileceğini belirtiyor.

Altının ons fiyatı 17 Mart'ta 1.392,28 dolara çıkarak bu yılın en yüksek seviyesini görmüştü.

"FED'in güvercin tutanakları altını uçurdu"

ALB Menkul Değerler Araştırma Müdürü Yeliz Karabulut konuya ilişkin değerlendirmesinde, FED tutanaklar sonrasında piyasalarda dolar aleyhine oluşan hareketler nedeniyle bir süredir 1.310 - 1.325 dolar bantları arasında hareket eden altının yukarı yönlü bir kırılma yaşadığını belirterek, FED'in güvercin tutanaklarının altını uçurduğunu söyledi.

FED'in güvercin tutumlu tutanaklarının yanı sıra Orta Doğu ve İsrail, Gazze eksenindeki siyasi gelişmelerin de altında güvenli varlık özelliğini çalıştırması sebebiyle yukarı eğilimin devam ettiğini kaydeden Karabulut, "FED tarafından gelen güvercin adımlar ilerleyen dönemde gelecek olan büyüme ve istihdam verileri ile şahinleşebilir, sonunda da faiz tartışmaları netlik kazanacak. Son günlerde altında tutunma ve FED açıklamaları ile görülen ralli ABD faizlerindeki düşüş ve borsalarda geri hareket riskli varlıklarda güvenli varlıklara geçişin işaretlerini veriyor da olabilir" değerlendirmesinde bulundu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS