Arzuhan Doğan Yalçındağ: Türkiye'nin gelişmesi anlamında yapacaklarımız var

Arzuhan Doğan Yalçındağ: Türkiye'nin gelişmesi anlamında yapacaklarımız var

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın da katıldığı Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu'nun (TÜRKONFED) '10'uncu Kuruluş Yılı Zirvesi kapsamında düzenlenen '10. Yılında TÜRKONFED ve İş Dünyası Örgütleri için Gelecek Perspektifleri' konulu panelde konuşan Doğan TV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, TÜSİAD ve TÜRKONFED'in demokrasinin gelişimine mauazzam katkıları olduğunu söyledi. Yalçındağ, "Bizim hala ulusal anlamda, Türkiye'nin gelişmesi anlamında yapacaklarımız var"

Sabancı Center'de düzenlenen, moderatörlüğünü TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Erkut Yücaoğlu'nun yaptığı panele konuşmacı olarak TÜRKONFED Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Celal Beysel, eski TÜSİAD başkanları Arzuhan Doğan Yalçındağ, Ümit Boyner, Muharrem Yılmaz, eski TÜRKONFED başkanları Enis Özsaruhan ile Erdem Çenesiz katıldı.


Doğan TV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, TÜSİAD başkanlığı döneminde henüz kağıt üzerinde üç yıllık kurulmuş olan TÜRKONFED'i 13 yıllık zannettiğini belirterek, şunları söyledi: “Bu kadar kurumsallaşmış yapıda üç yıl büyük keyif alarak çalıştım. Bölgesel sektörel anlamda çalışmaları var ve bölgesel çalışmaların ülkenin kalkınmasında çok önemli olduğunu düşünüyorum. Demokrasinin gelişimine muazzam katkıları var. Sadece sektörel ve bölgesel çalışmalarla kalmıyor aynı zamanda bir sivil toplum örgütü geleneğini de yerleştiriyor Türkiye'ye.


Ancak sivil toplum örgütleri olursa, toplum örgütsel olarak sesini duyurabilirse, demokrasimiz derinleşecek, bireylerce içselleşecek. Bu anlamda çok önemli görev üstleniyor. TÜSİAD ile ilişkisine gelirsek; iki örgütün de ortak yönleri var. İkisi de Türkiye'nin daha demokratik, daha özgür, AB sosyal ekonomik standartlarını, küresel rekabeti yakalamış ülke olması için çaba gösteriyor. TÜSİAD şirketler boyutundan, ulusal düzeyde bunu yapıyor, TÜRKONFED bölgesel. Ama ilkesel olarak ikisinin de büyük ortak paydası var. Türkiye'ye büyük katma değer sağlıyorlar"


"Hem TÜSİAD hem TÜRKOFED olarak ciddi emek sarf ettik"


Türkiye'nin hala bir çok konuda gelişmekte olan bir ülke olduğunu belirten Arzuhan Doğan Yalçındağ, şöyle devam etti: “Hem TÜSİAD'ın hem TÜRKONFED'in, diğer derneklerin işlerinin büyük olduğunu düşünüyorum. Bizim hala ulusal anlamda, Türkiye'nin gelişmesi anlamında yapacaklarımız var. Bazı kesimler TÜSİAD'ı eleştirir; 'siz işadamı örgütüsünüz ekonomiye, sektörel sorunlara odaklanmıyorsunuz' diye. Ekonomik-sosyal gelişme el ele yıllar önce TÜSİAD'ı kuran büyüklerimiz, 'daha demokratik ülkede ticari malımızın değeri de refah düzeyimiz de farklı olacaktır' diye yola çıktı. Ve inanıyorum bunda büyük yol kat etti Türkiye. Hem TÜSİAD hem TÜRKOFED olarak ciddi emek sarf ettik. Belki önümüzdeki birkaç on yıl daha bu konularda çabalamaya devam edeceğiz. O açıdan TÜRKOFED'in önünde uzun meşakkatle ama bir o kadar da çok büyük bir heyecan ve özveriyle yapılacak büyük işler var."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS