Ceyhan'da biyokütle santrali kurulacak

Ceyhan'da biyokütle santrali kurulacak

Türkiye'nin dört bir yanında enerji elde etmeye dönük nükleer, termik, jeotermal, hidrolik santraller kurulup bunlara ilişkin ekolojik kaygılar nedeniyle toplumsal çalkantılar yaşanırken, yeni bir proje de Adana Ceyhan'da gündeme geldi. Özel bir şirket biyokütle santrali kuracak ve tarımsal artıklardan elektrik üretecek. Biyokütle santralinde üretimin en düşük emisyon değerleriyle gerçekleştirileceği ileri sürüldü.

Enerji yatırımlarıyla Türkiye'nin ve bölgenin enerji üssü haline getirilmesi amaçlanan Ceyhan'a yönelik petrol, doğalgaz, kömür yatırımlarına biyokütle santrali de eklenecek.


Ekton Enerji Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş., Adana'nın Ceyhan ilçesi Koruklu mevkisinde yaklaşık 95 milyon liralık yatırımla Ceyhan Biyokütle Santrali kurmayı planlıyor. Projeyle üretilecek elektrik sayesinde Türkiye'nin gelişen ekonomisine ve genç nüfusuna bağlı olarak artan elektrik ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlanması, elektrik üretimi için kullanılacak yakıt olarak bitkisel (tarımsal) artık tercih edilmesiyla yenilenebilir bir kaynaktan elektrik elde edilmesi hedefleniyor.


Ekrem Dumanlı: 'Yezidlere boyun eğmek yok'


Proje için hazırlanan ÇED raporuna göre, 14 megavatlık elektriksel güce sahip santralde yıllık 98 milyon kilovatsaat elektrik üretilmesi amaçlanıyor.


Ceyhan Biyokütle Santrali'nde elektrik enerjisi üretmek için yakıt olarak tarımsal artıklar, yani biyokütle kullanılacak. Santralde, her yıl hasat sonrasında tarım arazisi üzerinde kalan on binlerce ton tarımsal artığın en yeni teknolojiler kullanılarak, yasal emisyon limitlerinin altında kalacak ve mümkün olan en düşük emisyon değerlerini sağlayacak şekilde yakılıp, elektrik üretilmesi planlanıyor.


Nazlı İnönü: Sarıgül ölümle tehdit etti


Modern ve mekanize özel tarım ekipmanları ve sistemleriyle şirket tarafından toplanacak ve proje sahasına getirilecek artıklar, santral sahası içinde depolanacak.


Santralde saatte 13,35 ton, yılda 100 bin 125 ton artık yakılması öngörülüyor. Tesis, ihtiyaç duyulduğu takdirde diğer tarımsal artıklar ile çalışabilecek şekilde tasarlanıp imal edilecek.


Projenin inşaat süresinin 2 yıl olması ve inşaat aşamasında 80 kişinin çalışması öngörülüyor. Projenin hizmete geçmesi ile işletme ömrünün 20 yıl olması planlanıyor. Tesisin güvenilir bir biçimde işletilebilmesi için 32 çalışana ihtiyaç duyulacak.


Nazlıaka'ya 'kaçak su' kullandığı iddiasıyla suç duyurusu


Proje sahası Ekton Grup şirketlerinin tapulu arazi olduğundan kamulaştırma yapılmayacak. Santralin kurulması planlanan arazide orman veya tarım alanı da bulunmuyor.


Tarımsal atıklar heba olmayacak


Mevcut durumda hasat sonrasında tarlada kalan artıkların çiftçiler tarafından yakılarak bertaraf ediliyor. Anız yakılması ile oluşan sera gazı içerikli duman ve yanma sonucu oluşan kül, rüzgarın etkisiyle Adana kent merkezine ve geniş bir alana yayılıyor. Toprağın verimliliğini, flora ve
faunayı da olumsuz etkileyen yakma işlemi aynı zamanda enerji üretiminde yakıt olarak kullanılabilecek tarımsal artığın heba edilmesine neden oluyor.


Proje sayesinde çiftçiler anız yakmak zorunda kalmayacak, flora ve fauna etkilenmeyecek ve anız yakma sonucu oluşan kirletici gazlar ve küller hava kalitesini düşürmeyecek.


Proje gereği kazanda tarımsal artıkların kontrollü şekilde en yüksek verimle yakılması sonucu ortaya çıkan baca gazı, gerekli arıtım sistemlerinden geçirilecek ve ilgili yönetmelikte belirtilen sınır değerleri sağlayacak şekilde bacadan salınacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS