İdris Güllüce: "İklim dostu bir büyüme süreci yaşadık"

İdris Güllüce: "İklim dostu bir büyüme süreci yaşadık"

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, "Ülkemiz son 10 yılda ortalama yüzde 5'lik bir büyüme oranı yakalamıştır. Bununla birlikte aynı dönemde karbon yoğunluğumuzu yüzde 6 azaltarak iklim dostu bir büyüme süreci yaşadık" dedi.

Güllüce, Dedeman Otel'de düzenlenen "Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 5. Çevre Bakanları Toplantısı"nda üye ülkerin çevre bakanları ve katılımcı delegeleriyle bir araya geldi.

Toplantı öncesinde oybirliğiyle oturum başkanlığına seçilen Güllüce, toplantının düzenlenmesinde emeği olan Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Sekreteryası'na teşekkürlerini iletti.

Toplantının açılışı konuşmasını yapan Bakan Güllüce, Pakistan'daki saldırıda hayatını kaybedenler için Pakistan hükümetine ve halkına başsağlığı diledi.Bunun sonucunda ise kuraklık, çölleşme, ormanları ve tarım alanlarının yok olması canlı türlerinin azalması, iklim değişikliği gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bütün bunlara dünya nüfusunun artışı da eklendiğinde tehlike daha da artmaktadır.

Bugünün nesilleri şimdiden bu sorunlarla karşı karşıyadı ve önlem alınmazsa gelecek nesiller daha büyük sorunlar yaşayacaktır. Bu nedenle doğal kaynaklar ve çevrenin korunması adına atılan her adım büyük önem taşımaktadır."

"Türkiye'nin büyümesi iklim dostu"

Doğal kaynakların korunması adına atılan her adımın büyük önem taşıdığına işaret eden İdris Güllüce, yerel, ulusal, bölgesel ve uluslararası topluma kadar bütün aktörlerin çevreye gereğinden fazla önem vermesi gerektiğini vurguladı.

Konuşmasında çevre sorunlarını önlemek ve iklim değişikliğiyle ilgili mücadelede Türkiye'de yapılan çalışmaları anlatan Güllüce, şöyle devam etti:

"Türkiye olarak çevre sorunlarını önlemek ve iklim değişikliğiyle mücadele etmek amacıyla çevresel, ekonomik ve sosyal etkenleri bütüncül bir yaklaşımla ele alan, sürdürülebilir kalkınma anlayışıyla enerjiden sanayiye, ulaştırmadan tarıma, şehirleşmeden ormancılığa kadar birçok sektörde çalışmalar gerçekleştiriyoruz.

Ülkemiz son 10 yılda ortalama yüzde 5'lik bir büyüme oranı yakalamıştır. Bununla birlikte aynı dönemde karbon yoğunluğumuzu yüzde 6 azaltarak iklim dostu bir büyüme süreci yaşadık."

Güllüce, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı konusunda da adımlar atıldığını belirterek, ülke genelinde kentsel dönüşüm hamlesinde binalardaki enerji kullanımında yüzde 40 tasarruf sağladığına dikkati çekti.

Güllüce, ormanların alan olarak artırıldığını anlatarak, 2023'e kadar orman varlıklarının alan olarak büyütüleceğini sözlerine ekledi.

"İstanbul Deklarasyonu" kabul edildi

Bakan Güllüce, konuşmasının ardından, "İklim Değişikliği ve Yeşil ekonomi konulu İstanbul Deklarasyonu"nu delegelerin oyuna sundu. Daha sonra yayımlanacak deklarasyon oybirliğiyle kabul edildi.

Toplantıda Azerbaycan, Afganistan ve Kırgızistan delegeleri, ülkeleri ve bölge halkları için geliştirilmesi gereken politikalar hakkında sunumlarını gerçekleştirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS