İşsizlik yine çift hanede

İşsizlik yine çift hanede
AP

İşsizlik oranı Ocak, Şubat, Mart aylarını kapsayan Şubat döneminde yüzde 10.2, tarımdışı işsizlik ise yüzde 12.1 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) yeni düzenlemelere göre yayınladığı Şubat dönemi verilerine göre, işgücüne katılım ile başta inşaat ve sanayi sektörlerinde istihdam edilen kişi sayısı artarken, mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı bir önceki döneme göre 0.1 puanlık azalışla yüzde 9.1'e geriledi.

TÜİK verilerine göre işsizlik oranı Ocak, Şubat, Mart aylarını kapsayan Şubat döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 0.5 puan artışla yüzde 10.2 olurken, tarımdışı işsizlik oranı ise 0.5 puanlık artışla yüzde 12.1 oldu.

TÜİK hanehalkı işgücü araştırmasında 2014 Şubat dönemiyle birlikte Avrupa Birliği'ne tam uyumun sağlanmasına yönelik yeni düzenlemelere geçti.

Yapılan açıklamada bu düzenlemelere göre anketin referans haftası ve işsizlik kriterinde iş arama süresinin değiştiği, yeni nüfus projeksiyonu ve idari bölünüşün temel alındığı, ayrıca bu haber bülteninde OECD ve diğer uluslararası kuruluşlar ile karşılaştırılabilirliği sağlamak amacıyla 15-64 yaş grubunda yer alan nüfusa ilişkin temel işgücü göstergelerine de yer verildiği belirtildi.

Yeni düzenlemeler çerçevesinde geriye dönük veriler de revize edilirken, Ocak dönemi için yüzde 10.1 olarak açıklanan işsizlik oranı yüzde 10.3 oldu.

Finansbank Ekonomisti Gökçe Çelik, işsizlik oranının yıllık bazda son 16 aydır yükseliş eğiliminde olduğunu söyleyerek, "Diğer detaylara baktığımızda arındırılmış seride işgücü katılımı ve istihdamda dramatik artışlar söz konusu. Üretim tarafında ivme kaybı istihdam piyasasının görünümünde bozulmaya yol açabilir. İşsizlik oranında işgücüne katılım ve istihdam oranındaki iyileşmeyle birlikte nispeten durağan trendi olumlu buluyoruz. Veriler aynı zamanda dış talepteki iyileşmeye paralel birinci çeyrek üretim verilerinde toparlanma ile uyumlu görünüyor. Sıkı para politikası koşullarının gecikmeli etkilerinin ekonomik aktiviteyi baskılamasını bekliyoruz ki bu da istihdam piyasası göstergelerinde bozulma yaratabilir" dedi.

TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2014 yılı Şubat döneminde 2.83 milyon kişi olurken, 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı yüzde 17, 15-64 yaş grubunda ise yüzde 10.3 olarak gerçekleşti.

İşsizlik oranı erkeklerde yüzde 9.6, kadınlarda ise yüzde 11.5 oldu.

Şubat 2014 döneminde 15 ve daha yukarı yaştaki istihdam edilenlerin sayısı, yaklaşık 25 milyon, istihdam oranı yüzde 44.1 olurken, bu oran erkeklerde yüzde 63.3 iken, kadınlarda yüzde 25.4 oldu.

Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 5.06 milyon kişi, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı ise 19.9 milyon kişi olarak gerçekleşti. İstihdam edilenlerin yüzde 20.2'si tarım, yüzde 21.4'ü sanayi, yüzde 7'si inşaat, yüzde 51.3'ü ise hizmetler sektöründe yer aldı.

İşgücü nüfusu 2014 yılı Şubat döneminde 27.8 milyon kişi, işgücüne katılma oranı ise yüzde 49.1 olarak gerçekleşti. İşgücüne katılma oranı erkeklerde yüzde 70, kadınlarda ise yüzde 28.7 oldu.

Akbank Ekonomik Araştırmalar notunda TÜİK'in geriye yönelik revizyonlarının ardından yakın dönemin manşet işsizlik oranlarının ortalamada 0.5-1 puan arasında gerilediği belirtilerek, "Şubat ayında istihdam piyasasında inşaat ve sanayi sektörleri öncülüğünde toparlanma sürdü. Mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı, iş gücüne katılım oranının yükselmeye devam etmesine rağmen, yüzde 9.1'e geriledi. Bu resim bu sektörlerdeki güçlü üretimle örtüşüyor. Mart ayında da bu iki sektörün güçlü seyri sürdüğünden, istihdam piyasasında yine sanayi ve inşaatın öne çıkması beklenebilir" denildi.

İnşaat sektörünün toplam istihdam içindeki payının hızlı istihdam artışına paralel hızla arttığı belirtilen notta, "Sanayi üretiminin ve inşaat ara malı üretiminin yılın ilk çeyreğinde sırasıyla yüzde 5 ve yüzde 10'lük güçlü artışlar göstermesi ve Nisan PMI istihdam endekslerinin olumlu seyri, inşaat ve sanayi sektörleri öncülüğünde istihdam piyasasındaki toparlanmanın devam edeceğinin sinyallerini veriyor" denildi.

Maliye Bakanlığı tarafından derlenen verilere göre, 2014 yılı birinci döneminde toplam kamu istihdamı 2013 yılının aynı dönemine göre yüzde 3.9 artarak 3.3 milyon kişi olarak gerçekleşti.

Mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlerin sayısında 2014 yılı Şubat döneminde, bir önceki döneme göre 1,000 kişilik artış gerçekleşti.

Mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam sayısı bir önceki döneme göre 418,000 kişi artarak 25.8 milyon kişiye ulaştı. İstihdam oranı ise 0.7 puanlık artış ile yüzde 45.6 olarak gerçekleşti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS