Kurtarılabilen karşılıksız çek sayısında büyük düşüş

Kurtarılabilen karşılıksız çek sayısında büyük düşüş

Nakite sıkışan piyasalarda çek kullanımı hızla artarken, sonradan ödenip kurtarılabilen karşılıksız çeklerin oranı Temmuz ayında sert bir düşüşle yüzde 10'a kadar geriledi.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi verilerine göre, Temmuz ayında kurtarılabilen karşılıksız çek adedinden sert bir düşüş yaşandı.

Buna göre, Temmuz'da 55 bin 480 karşılıksız çekin yalnızca yüzde 10'luk bölümüne karşılık gelen 5 bin 446 tanesi, "karşılıksız işlemi" gördükten sonra ödendi.

Karşılıksız çeklerin ödemeleri aylık bazda incelendiğinde, Ocak ayında, 51 bin 484 olan karşılıksız çekin, yüzde 28.1'i olan 14 bin 464 adedinin ödendiği görüldü.

Karşılıksız çeklerin ödemelerinde daha sonraki aylarda yaşanan gerilemeler, Temmuz ayında rekor bir düzeye ulaştı. Haziran ayında ise, kurtarılabilen karşılıksız çeklerde ödeme oranı aylık bazda yüzde 20'inin altına inerek yüzde 19.2 düzeyine düşmüştü.

Bu yılın ilk yedi ayında kesilen çek sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25.3 artışla, 12.9 milyon adet düzeyine çıktı.

Buna karşılık, karşılıksız çıkan çeklerin, 2013 yılının ilk 7 ayında yüzde 36'lık bölümü ödenip kurtarılırken, bu rakam 2014 yılının aynı döneminde yüzde 23'e kadar düştü. Böylece, karşılıksız çeklerin yüzde 77 gibi büyük bölümü yasal işleme alınmış oldu.

Verilere bir diğer dikkat çekici gelişme ise ödemelerde bu yıl Temmuz ayında yaşanan sert düşüş oldu. Temmuz ayında 55 bin 480 karşılıksız çekin yüzde yalnızca 10'luk bölümüne karşılık gelen 5 bin 446 tanesi ödendi.

30 fotoğrafla haftanın özeti

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS