Sokaklar daha ucuza aydınlanacak

Sokaklar daha ucuza aydınlanacak

Türkiye'de sokaklar daha verimli aydınlanacak. Türkiye'de genel aydınlatmaya yönelik elektrik enerjisi tüketimi, mevcut armatürlerin verimli armatürlerle değiştirilmesiyle 2019'a kadar yüzde 40 düşecek.

AA muhabirinin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın 2015-2019 Stratejik Planı'ndan derlediği verilere göre, Türkiye'de 2013 yılında toplam 3 milyar 751 milyon 401 bin kilovatsaat elektrik enerjisi tüketen mevcut aydınlatma direklerindeki armatürler, daha verimlileriyle değiştirilecek.

Böylece, Türkiye'nin 2019 yılında sokak aydınlatmasına harcayacağı elektrik miktarı 2 milyar 251 milyon kilovatsaate düşecek.

Türkiye'nin önümüzdeki 5 yılda mevcut aydınlatma sistemlerinin elektrik tüketimi verimli armatürlerle değiştirilerek en az yüzde 40 tasarruf sağlanacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, enerji verimliliğini, binalarda yaşam standardı ve hizmet kalitesi, endüstriyel işletmelerde de üretim kalitesi ve miktarı düşmeden birim veya ürün miktarı başına enerji tüketiminin azaltılması olarak tanımlıyor.

Bakanlık, enerji verimliliği çalışmaları ile Türkiye'nin enerji yoğunluğunun 2023 yılına kadar, 2011 yılına göre en az yüzde 20 azaltılmasını hedefliyor. Ayrıca enerji verimliliğinin Türkiye ekonomisine toplam 65 milyar lira katkı sağlayacağı öngörülüyor.

Sanayi üretimi ekimde beklentinin altında

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS