Turizmde İran ve İsrail bereketi

Turizmde İran ve İsrail bereketi
DHA

Antalya'ya gelen İranlı turist sayısı ocak-nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 463,9, İsrailli turist sayısı ise yüzde 146,5 arttı.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği tarafından hazırlanan mayıs ayı sektör raporuna göre, Antalya'ya yılın ilk 4 ayında gelen yabancı ziyaretçi sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,1 artarak 1 milyon 318 bin oldu. Kent geçen yıl 1 milyon 253 bin kişi ağırlamıştı.

Ocak-nisan döneminde Antalya, Alman pazarında yüzde 4,4 düşüşle 466 bin 816'ya geriledi. Rusya pazarında ise büyüme sürdü. İlk dört ayda yüzde 17,9 büyüyen Rusya pazarı 210 bini aştı.

Öte yandan Antalya, Hollanda ve İngiltere pazarlarında yüzde 4'ün üzerinde büyüme yakaladı. Geçen yıl gerileyen İran pazarı ise 4 kattan fazla gelişme gösterdi. Ocak-nisan döneminde İran pazarı yüzde 463,9 artarak 53 bini, İsrail pazarı da yüzde 146,5 büyüyerek 39 bini geçti.

Siyasi gerilim yaşanan Ukrayna pazarı ise nisanda ciddi gerileme yaşayarak 4 ayı yüzde 19,4 düşüşle tamamladı.

Rakip pazarlarda durum

Türkiye'nin Akdeniz çanağındaki rakipleri içinde 3 aylık dönemi (ocak-mart) en hızlı büyüme ile kapatan ülke Yunanistan (yüzde 23,13) oldu. Bölgede en fazla yabancı ziyaretçiyi yüzde 7 artışla İspanya çekerken, ülke 10 milyonu geçti. Bu dönemde Türkiye ise yüzde 3,2 artışla 4,3 milyon kişi ağırladı.

Diğer yandan siyasi istikrarın hala sağlanamadığı Mısır'daki düşüş yüzde 30'u buldu. Mısır, 3 ayda 2 milyon kişi ağırladı.

Turizme yönelik kredi kartı harcamaları

Türkiye'de turizme yönelik yapılan kredi kartlı harcamalar, son 5 yılda 7,4 milyar liradan 21 milyar liraya ulaştı.

Bankalararası Kart Merkezi verilerine göre, konaklama, havayolu, seyahat acenteleri ve taşımacılık ile oto kiralama hizmetleri için yapılan kredi kartı harcamaları 2013 yılında 21,6 miyar liraya yükseldi. Bu harcamalar 2009 yılında 7,4 milyar lira düzeyinde idi.

Konaklama tesisi

Rapora göre, Türkiye genelindeki belgeli konaklama tesisi sayısı son bir yıl içinde 135 artarak 3 bin 17'ye yükseldi. Aynı dönemde yatak arzı da 57 bin dolayında artarak 770 bini aştı.

5 yıldızlı otel sayısında ilk sırayı 238 tesis ile Antalya aldı. Başka bir deyişle Türkiye'deki 5 yıldızlı tesislerin yüzde 53'ü Antalya'da yer aldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS