Türkiye ile Sudan arasında iki anlaşma imzalandı

Türkiye ile Sudan arasında iki anlaşma imzalandı
AA

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'nin, Sudan ile dış ticaret hacminin artması için elinden gelen çabayı gösterdiğini belirterek, "Sadece Türkiye'nin Sudan'a değil, Sudan'ın da Türkiye'ye ihracatının artmasını istiyoruz" dedi.

Sudan ile Türkiye arasında Yatırımların Teşviki ve Korunması Anlaşması ile Serbest Bölgeler Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı imzalandı.

ekonomi Bakanlığındaki imza töreninde konuşan Nihat Zeybekci, Sudan Ulusal Ekonomi ve Maliye Bakanı Sayın Bader Eldin Mahmud Abbas, Tarım ve Sulama Bakanı İbrahim Mahmud Hamid ve beraberindeki heyeti Türkiye'de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İmzalanan anlaşmaların iki ülkenin de karşılıklı menfaatlerini artırması ve dış ticaretlerini en üst seviyelere çıkarması dileğinde bulunan Zeybekci, Sudan'ın bulunduğu coğrafyanın, Ekonomi Bakanlığının öncelikli alanlarından olduğunu söyledi.

2002 yılından bu yana iki ülkenin dış ticaretinde de önemli gelişmeler yaşandığını anlatan Zeybekci, 2003 yılında 70 milyon dolar olan dış ticaret hacminin 270 milyon dolar seviyelerine ulaştığını kaydetti.

Türkiye'nin ülkeler arasında dış ticareti geliştirmek için elinden gelen çabayı gösterdiğini ifade eden Zeybekci, "Sadece Türkiye'nin Sudan'a değil, Sudan'ın da Türkiye'ye ihracatının artmasını istiyoruz" diye konuştu.

Sudan ekonomisinin de kalkınmasıyla karşılıklı dış ticaret hacminin milyar dolar seviyelerine ulaşmasını arzu ettiklerini kaydeden Zeybekci, "Biz, ülkemizin ekonomik ve coğrafi tüm avantajlarını Sudanlı kardeşlerimizle paylaşmaya sonuna kadar hazırız" dedi.

Konuk bakanların konuşmaları

Sudan Ulusal Ekonomi ve Maliye Bakanı Bader Eldin Mahmud Abbas da iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin sağlam bir yapıya kavuşması açısından anlaşmalar imzaladıklarını belirtti.

Ekonomik anlamda ülkeler arasında ortak paydalar bulunduğunu anlatan Abbas, Sudan'da bol miktarda doğal kaynaklar yer aldığını ancak bu kaynakların şimdiye kadar rasyonel bir şekilde kullanılmadığını kaydetti.

"İmzalanan anlaşmalar ile Türk yatırımcılara Sudan'ın kapıları tamamen açılmaktadır" diyen Abbas; ülkelerinde tarım, hayvancılık, tarıma dayalı sanayi, madencilik gibi birden fazla yatırım alanı bulunduğuna dikkati çekti.

Sudan Tarım ve Sulama Bakanı İbrahim Mahmud Hamid de şu anda dünyada gıda yetersizliği sorununun baş gösterdiğini ifade ederek, "Tarımı iyi yapabilirsek biyoenerji veya tarıma dayalı petrol üretimi de yapabiliriz. Moringa veya bir başka bitkiden petrol üretimi konusunda Türk tarafıyla çalışmalarımız devam ediyor" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS