Yapılandırmada süre 31 Aralık'ta doluyor

Yapılandırmada süre 31 Aralık'ta doluyor

Kamuoyunda "torba yasa" olarak bilinen bazı alacakların yeniden yapılandırılmasında süre 31 Aralık'ta bitiyor.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, 6552 Sayılı İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun'un sağladığı imkanlardan yararlanmak için tanınan ek süre 31 Aralık'ta doluyor.

Maliye, SGK, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, belediyeler, TEDAŞ ve kalkınma ajanslarına, meslek odalarına olan borçların faiz yükünden kurtulmak isteyen mükelleflerin yeni bir süre uzatımı olmayacağından bu tarihi kaçırmamaları gerekiyor.

Yapılandırmada yeni bir süre uzatımı beklenmiyor. 11 Eylül 2014 tarihinde yürürlüğe giren kanunda 1 Aralık'ta dolan süre yoğun talep üzerine Bakanlar Kurulu kararıyla 31 Aralık 2014 tarihine kadar uzatılmıştı.

2014'ün en iyi 50 filmi

Süre uzatılmadan önce 29 Kasım tarihine kadar sadece vergi dairelerine başvuran yaklaşık 3,5 milyon kişi, 33,4 milyar liralık borcunu yapılandırmıştı.

İlk ödeme 2 Şubat'ta

Yapılandırmada süre uzatımı ödemeler için de yapıldı. Daha önce 31 Aralık 2014 olarak açıklanan ilk taksit ödemeleri, 2 Şubat 2015 tarihi mesai bitimine kadar yapabilecek.

Kanunun getirdiği haktan yararlanmak isteyenler, vergi, motorlu taşıtlar vergisi ve trafik para cezası borçları için Gelir İdaresi Başkanlığı'nın www.gib.gov.tr internet adresinden veya bağlı bulunduğu vergi dairesine şahsen ya da posta yoluyla emlak vergisi ve çevre temizlik vergisi borçları için ise belediyelere başvurmaları gerekiyor.

En iyi akıllı telefonlar

Borcunu yapılandırmak için başvuranlar, birikmiş borçlarını ödemek için peşin ya da 2'şer aylık dönemler halinde 6, 9, 12 ve 18 eşit taksitte ödeme seçeneklerinden birini seçebiliyor. 12 ayda yapılacak ödemelerde 1,05, 18 ayda yapılacak ödemelerde 1,07, 24 ayda yapılacak ödemelerde 1,10 ve 36 ayda yapılacak ödemelerde ise 1,15 katsayısı esas alınacak.

Kanun hükümleri uyarınca, peşin ödemelerde borcun tamamı, taksitli ödemelerde de ilk taksitin son ödeme tarihi olarak ise süre uzatımı sonrası 2 Şubat olarak belirlendi.

Araçlarının fenni muayenelerini süresinde yaptıramayanlar ise 30 Haziran 2015 tarihine kadar bu haktan yararlanabilecek.

Vizyonda bu hafta: 26 Aralık 2014

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS