Yeni Tüketici Kanunu 28 Mayıs'ta yürürlüğe giriyor

Yeni Tüketici Kanunu 28 Mayıs'ta yürürlüğe giriyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yeni tüketici kanuna ilişkin basın açıklaması yaptı. Yeni tüketici kanunu, 28 Mayıs Çarşamba günü itibari ile yürürlüğe girecek. Tüketicinin korunmasını hedefleyen yeni kanunda, tüketici kredileri, kredi kartları ile ilgili sözleşmeler, kart üyelik aidatları, ön ödemeli konut satış sözleşmeleri, ayıplı malların iadesi, abonelik sözleşmeleri gibi birçok alanda uygulanacak yaptırımlar düzenlenerek yürürlüğe girecek.

Yazıcı, yeni tüketici kanuna göre artık tüketicilerin kredi kullandıkları bankadan sigortalanması zorunluluğunun kaldırıldığını belirterek, "Tüketici, isterse sigorta yaptırabilecek. Tüketicinin satın aldığı ürün ile ilgili cayma hakkı sürelerini 14 güne çıkardık. Bankalar tarafından zorunlu olarak açılan hesaplarda, masraf ve ücret talep edilmesi yasaklandı. Açılan hesaptan hiçbir şekilde hesap işletim ücreti alınamayacak. Bankalar her işlem için tüketiciden ücret talep edemeyecek. Aidat zorunluluğu olmayan kart alternatif olacak" diye konuştu.

"2 yıl içerisinde tüketiciler sözleşmeden dönebilir"

Yazıcı, yeni düzenleme ile tüketicilerin aldıkları üründen 2 yıl içerisinde vazgeçme hakkının olduğunu belirterek, "Mevcut kanunda uygulamada 30 gün sonra tüketiciler doğrudan sadece tamir ettirme hakkı bulunuyordu. Yeni kanunla birlikte tüketiciler sözleşmeden dönebilir, para iadesi isteyebilir. Ayıp oranında satış bedeli isteyebilir, ücretsiz onarım isteyebilir, aynı kalitede ürünle değiştirilmesini isteyebilir. Ürünün niteliğine göre 2 yıl içerisinde kullanabilecek" açıklamasında bulundu.

Aidat zorunluluğu olmayan kart alternatif olacak

Finansal hizmetlerle ilgili düzenlemeye ilişkin Yazıcı, "Tüketici hakem heyetine yapılan başvurularda bu alanda sorunlar yoğunlaşıyor. Finansal hizmetlerde tüketiciler daha fazla korunacak. Masraf ve komisyonların alınmasının önüne geçilmesi hedeflendi. Bankalar her işlem için tüketiciden ücret talep edemeyecek. Bakanlığımız ve BDDK hangi işlemlerden ücret alınabileceğini belirleyecek. Tüketici isterse ücretsiz kartı ya da farklı avantajlar konusunda ücretli kartı tercih edebilecekler. Aidat zorunluluğu olmayan kart alternatif olacak. Tüketici kredilerinde tüketici başka sigorta şirketinden sigorta yaptırabilecek" ifadelerini kullandı.

Konut kredisinin erken ödeme tazminatı yüzde 1'e inecek

Konut kredisindeki düzenlemelere ilişkin Yazıcı şu bilgilere yer verdi:

"Konut kredisinin erken ödenmesi halinde de tüketicinin hükümlülüğünü hafiflettik. Yüzde 2'lik tüketici kredisi erken ödeme tazminatı yüzde 1'e inecek. Bankalar tarafından zorunlu olarak açılan hesaplarda, masraf ve ücret talep edilmesi yasaklandı. Açılan hesaptan hiçbir şekilde hesap işletim ücreti alınamayacak. Taksit ödemek için açtıkları hesaptan ücret alınması kaldırıldı."

Konutta tüketiciye yüzde 2 tazminat ödemesi koşuluyla sözleşmeden vazgeçme hakkı

Maketten konut satışının artık yapılamayacağını belirten Yazıcı, "Belediyelerden herhangi bir inşaat ruhsatı almadan inşaat yapan hiçbir firma maketten konut satışı yapamayacak. 14 günlük süre içerisinde cayma hakkını kullanabilecekler. Konut devir teslim tarihine kadar tüketiciye yüzde 2 tazminat ödemesi koşuluyla sözleşmeden vazgeçme hakkı veriliyor" ifadelerine yer verdi.

Yazıcı, "Kapıdan satış yapan firmalar, yetki belgesi almak zorundalar. Böylece kayıt altına olacaklar ve denetlenebilecekler" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS