Bank Asya, Qatar Islamic Bank ile görüşmeleri sonlandırdı

Bank Asya, Qatar Islamic Bank ile görüşmeleri sonlandırdı

Gülen cemaatine yakınlığı ile bilinen katılım bankası Bank Asya Qatar Islamic Bank'ın (QIB) bankada stratejik ortak olması ile ilgili Mart ayında yapılan münhasırlık anlaşmasının yurtiçi yatırımcılarla ortaklık görüşmesi yapılabilmesi için bugün itibariyle feshedildiğini açıkladı.

Bank Asya'dan KAP'a yapılan açıklamada, "Mevcut münhasırlık anlaşması nedeniyle bankamızca başka resmi bir teklif alınmamıştır. Gelinen aşamada, yurtiçi yatırımcılarla da ortaklık görüşmelerinde bulunulabilmesi ve resmi teklif alınabilmesini teminen, QIB ile bankamız arasında bulunan münhasırlık anlaşması 8 Ağustos 2014 tarihi itibariyle feshedilmiştir" denildi.

Bank Asya ile ilgili ardı ardına 3 flaş gelişme!

Reuters'ta 2 Temmuz'da yer alan haberde, Bank Asya'nın QIB ile stratejik ortaklık için başlattığı münhasır görüşmelerin sonlandığı ve Ziraat Bankası'nın katılım bankası kurma çalışmaları kapsamında Bank Asya ile görüştüğü yer almıştı.

Bank Asya, 17 Aralık'ta başlatılan yolsuzluk iddiaları operasyonunun ardından hükümet ve Gülen cemaati arasındaki gerilimde cemaate yakın banka olarak değerlendirilmiş ve mevduat çıkışı yaşayarak zor bir sürece girmişti.

Bankanın satış sürecine ilişkin son iki gündür hükümet tarafından yapılan çelişkili açıklamalar ve iki kamu kurumunun banka ile protokollerini gerekçelerini açıklamadan sonlandırması, bankanın geleceğine dair soru işaretlerini artırırken, banka hisseleri ise olumsuz haber akışının etkisiyle sert dalgalandı.

Bankada ile ilgili belirsizliği artıran açıklamalar önceki gün Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın katıldığı bir programda Ziraat Bankası'nın Bank Asya ile satın alma görüşmeleri yaptığını açıklaması ile başladı. Babacan, dün Kanal 24 televizyonunda yaptığı açıklamada, "Ziraat Bankası Bank Asya ile görüşmelere başladı, henüz görüşmeler neticelenmedi ama neticelenirse bizim arzu ettiğimiz bir şey oluşur. Ziraat Bankası, Bank Asya'yı alırsa böylece kamunun bir katılım bankası olmuş olur, biz bunu arzu ediyoruz" dedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanı Yiğit Bulut ise önceki gün akşam saatlerinde katıldığı bir programda, "Böyle bir alım şu anki finansal kriterlere göre söz konusu değildir... Kimin sahibi olduğu önemli değil.. Bir bankanın 2.8 milyar TL alacağı takibe düşmüşse o bankanın para verip alınması söz konusu değil, BDDK tarafından finansal rasyoları yerine getirip getiremediğinin takibi söz konusudur. Başbakanlık nezdinde böyle bir tasarruf, böyle bir sorgulama, söyle bir alım girişimi yoktur" diye konuştu.

Bu gelişmelerin ardından Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Bank Asya ile yapılan vergi tahsilatı ve hizmet protokollerini gerekçe belirtmeden sonlandırdığını açıkladı.

Bu açıklamanın ardından hisseleri işleme kapatılan Bank Asya ise GİB ve SGK kararlarının faaliyetleri üzerinde bir etkisi bulunmadığını, iptale karşı yasal haklarını kullanacağını duyurdu.

Bank Asya hisseleri dün ilk seansı yüzde 5.34 kayıpla 1.24 liradan tamamlarken, hisseler halen işleme kapalı.

17 Aralık süreci ve sonrası

Yolsuzluk iddiaları operasyonunun başladığı 17 Aralık'tan itibaren mevduat çıkışı yaşayan Bank Asya zor bir sürece girerken, hisseleri de o günden bu yana yüzde 38 değer kaybetti.

Bu gelişmelerin ardından banka, Mart ayında, mevcut durumda 900 milyon lira olan sermayesini nakit yüzde 33 artışla 1.2 milyar liraya çıkarma kararı almış, peşinden Qatar Islamic Bank (QIB) ile stratejik ortaklık için münhasıran görüşmeye başladığını duyurmuştu. Ancak daha sonraki açıklamasında banka sermaye artırımına QIB ile oluşabilecek ortaklık yapısına göre karar verileceğini duyurdu.

Bu süreçte iştirak satışına da başlayan Bank Asya bu kapsamda Temmuz başında bağlı ortaklığı Tuna Gayrimenkul'deki ve Nil Yönetim Hizmetleri'ndeki paylarının tamamını toplam 132.1 milyon liraya satışı için protokol imzaladı.

Edip Cansever 'gelmiş bulundu'

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS