Mehmet Şimşek: Merkez Bankası bağımsızdır

Mehmet Şimşek: Merkez Bankası bağımsızdır

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası'nın (TCMB) bağımsız olduğunu belirterek, bankanın iç ve dış faktörleri dikkate alarak doğru adımı atacağını düşündüklerini söyledi.

Yeni Delhi'de bulunan Şimşek Reuters'a yaptığı açıklamada, "Merkez Bankası bağımsızdır, kredibilitesini önemsiyoruz bu nedenle iç ve dış faktörleri dikkate alarak doğru adımı atacaklarını düşünüyoruz" dedi.

"Merkez bankası politikasına dair tartışmalar sadece Türk siyasetine özgü değil. TCMB'nin doğru ve rasyonel olanı yaptığını düşünüyoruz" diyen Şimşek, sözlerine şöyle devam etti:

"Bunun hakkında tartışabiliriz, konuşabiliriz. Ancak tartışılana değil eninde sonunda TCMB'nin ne yaptığına bakmanız gerekir."

Merkez Bankası faiz kararını verdi

TCMB bugün saat 1400'da Şubat ayı faiz kararını açıklayacak. Piyasada yakından izlenecek kararda TCMB'nin politika faizinde ölçülü olarak kabul edilen 25-75 baz puan arasında bir indirime gitmesi bekleniyor.

Reuters'ın toplam 19 katılımcı ile gerçekleştirdiği ankette 14 katılımcı TCMB'nin politika faizinde indirim beklerken bu kurumların sekizi 25 baz puan, beşi 50 baz puan, bir katılımcı ise 75 baz puan indirim öngördü.

Trafikte yeni dönem!

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS