Memurların zam pazarlığı başladı

Memurların zam pazarlığı başladı

5 milyondan fazla devlet memuru ve emeklinin önümüzdeki iki yıl boyunca alacağı maaş ve iyileştirmelerin belirleneceği toplu görüşmeler Ankara'da başladı. Müzakerelerin başlangıcında konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, sendikaların taleplerini saygı ile karşıladıklarını ama memur ve emeklinin AK Parti döneminde enflasyona ezdirilmediğini söyledi.

Memur sendikaları ile hükümet arasında kamu görevlilerinin 2016-2017 yıllarına ilişkin mali ve sosyal haklarını belirlemek üzere yürütülecek toplu sözleşme görüşmelerinin ilk toplantısı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığındaki Reşat Moralı Toplantı Salonu'nda yapıldı.

Kamu İşveren Heyeti'ne başkanlık eden Bakan Çelik, toplantıda yaptığı konuşmasına, son günlerde yaşanan terör saldırılarına tepki göstererek başladı.

Saldırılarda şehit olan güvenlik güçlerine Allah'tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı dileyen Faruk Çelik, terörün her türlüsünü lanetlediğini vurguladı.

Çelik, 2002'de aile yardımı dahil 392 lira olan en düşük memur maaşının 2015'te 2 bin 191 liraya yükseldiğini belirterek, söz konusu dönemde 580 lira olan ortalama memur maaşının da bu yıl 2 bin 610 liraya çıktığını aktardı.

Söz konusu dönemin "düşük maaş alan memurlar" ile "yüksek maaş alan memurlar" arasındaki maaş farkının kapandığı bir dönem olduğunu da dile getiren Bakan Çelik, şunları kaydetti:

"2002'de en yüksek memur aylığı, en düşük memur maaşı aylığının 7 katıyken, 2015'in Temmuz'unda bu oran 3,7 kata kadar düştü. Ayrıca, imzalanan toplu sözleşmeyle öğretim yılına hazırlık ödeneğinden toplu sözleşme ikramiyesine, 4/C'li personelin ücretine yapılan yüzde 40'lara varan artıştan hizmet kolundaki toplu sözleşmelerdeki kazanımlara kadar kamu görevlisi için birçok iyileştirilmeler hayata geçirilmiştir.

Bütün bunlar toplu sözleşme süreçlerinde varılan sonuçları kamu görevlileri açısından bir kayıp değil, bir kazanım olduğunu açıkça ortaya koymaktadır."

"Bütçe imkanları ile beklentileri buluşturma gayretindeyiz"

Çalışanların hiçbir zaman enflasyona ezdirilmediğini belirten Faruk Çelik, "Toplu sözleşme sürecinde de aynı anlayışla masaya oturduğumuzu bütün tarafların bilmesini istiyoruz. Tabii ki ülke büyüyor, ülke gelişiyor. Refah düzeyi de gelişiyor. Bu konudaki talepleri saygıyla karşılıyoruz. Türkiye'de kamu çalışanlarımızın, emeklilerimizin, işçilerimizin, sabit gelirlilerin enflasyonun çok çok üzerinde ücret aldıklarını görmek mümkün. Bu masalar, demokratik masalarıdır. Burada 'bunun yeterli olmadığının savunulmasını' saygıyla karşıladığımızı ifade ediyorum. Ama ülke imkanları 3 kat artmışsa, ücretlerin de 4 kat arttığı görülecektir. Çalışanlara, sabit gelirlilere bakışımızın bu olduğunu rakamlarla görebiliriz" diye konuştu.

Bakan Çelik, sosyal güvenlik primleri de dahil olmak üzere bütçeden kamu personeline ayrılan kaynağın 141 milyar lira olduğuna dikkati çekerek, hem bütçe imkanlarını hem de beklentileri ortak bir noktada buluşturmanın gayreti içerisinde olacaklarını söyledi.

Görüşme masasında hizmet kollarının talep ve sorunlarının ayrıntılı olarak ele alınacağına işaret eden Çelik, 2005'ten sonra memuriyete başlayanlara ek 1 derece verilmesinin de çözüme kavuşturulacağını bildirdi.

KESK Genel Başkanı Lami Özgen'in, basın açıklaması için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yürümek isteyen KESK üyelerine polisin müdahale etmesini eleştirmesi üzerine Bakan Çelik, "Bir kuralsızlık sonucu değil de kurallar çerçevesindeki bir eyleme bir müdahale söz konusuysa bunun kabul edilir tarafı yok. Ama demokrasiyi de kuralsız hale getirmek gibi bir durumda söz konusu olmamalı" değerlendirmesi yaptı.

Faruk Çelik, "4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu"na yönelik eleştirileri dikkate aldıklarını bildirerek, yasaların günün değişen şartlarına göre değiştirilebileceğini de aktardı.

Toplantı, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, KESK Genel Başkanı Lami Özgen ve Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul'un konuşmalarının ardından sona erdi.

Hafta içinde hizmet kollarının taleplerinin ele alınacağı toplu sözleşme görüşmelerinin, gelecek hafta salı günü tüm tarafların katılımıyla ikinci kez yapılacağı bildirildi.

Bu arada toplantıdan önce, KESK Genel Başkanı Özgen, basın açıklaması yapmak için sabah saatlerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na yürümek isteyen KESK üyelerine polisin müdahale etmesine tepki gösterdi.

Toplu sözleşme talebini iletmek isteyen sendikalılara biber gazı

Kim ne istiyor?

Görüşmelerde yetkili konfederasyon olan Memur-Sen'in taleplerinin gövdesini yüzdelik zam, taban aylığa zam, refah payı ve enflasyon farkı oluşturuyor.

Memur-Sen, görüşmelerde memur maaşları için 2016'nın ilk 6 ayında yüzde 8, ikinci 6 ayında yüzde 8 olmak üzere toplam yüzde 16, 2017 yılının ilk 6 ayında yüzde 7 ve ikinci 6 ayda yüzde 7 olmak üzere toplam yüzde 14 zam teklifini sundu.

Türkiye Kamu-Sen ise 2014 ve 2015 yıllarını kapsayan toplu sözleşme nedeniyle memurların 2 bin lira kayıp yaşadığını yola çıkarak, bu zararın karşılanması için telafi zammı talep etti.İşte memurların zam talebi

Türkiye Kamu-Sen, 2016 yılında toplam maaş artış talebi telafi zammı, büyüme ve refah payı dahil olmak üzere yüzde 22 ve taban aylığa seyyanen net 100 lira, 2017 için toplam yüzde 20 ve taban aylığa seyyanen net 150 lira zam istedi.

KESK, diğer konfederasyonlardan farklı olarak toplu sözleşme görüşmelerinin eylül ya da ekim ayına ertelenmesi talebinde bulundu.

Bugün en düşük maaş alan memurun, maaş + ek ödeme olarak toplam 2 bin 323 lira aldığına dikkati çeken KESK, bu rakamın 2 bin 900 liraya yükseltilmesini isteyerek bunun da yaklaşık yüzde 25'lik artışa denk geldiğini belirtti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS