Taksi şoförleri de sendikalı olacak

Taksi şoförleri de sendikalı olacak

Türkiye'deki tüm taksi şoförlerini temsil etmesi için Hak-İş'e bağlı Öz Taşıma-İş Sendikası'nda Taksi Şoförleri Temsilciliği kuruldu.

Yıllardan bu yana temsiliyetleri bulunmayan taksi şoförleri, temsilcilik aracılığıyla sendikal haklarını arama yolunu açtı.

Özellikle işverenleriyle aralarında birçok sorun bulunduğunu belirten taksi şoförleri, kurdukları sendika temsilciliğiyle sorunlarına daha kolay çare bulacaklarına inanıyor.

AA muhabirine açıklama yapan Öz Taşıma-İş Sendikası Taksi Şoförleri Temsilciliği İstanbul Temsilcisi Orhan Demirci, yaklaşık dört aydır sendikanın kurulması için uğraştıklarını belirterek, çalışmalarının olumlu sonuçlandığını söyledi.

Köprü ve otoyol geliri 500 milyon lirayı aştı

Demirci, bugüne kadar İstanbul'da ve Türkiye genelinde taksi şoförlerinin temsil haklarının bulunmadığını anlatarak, şöyle konuştu:

"2005'e kadar 507 Sayılı Yasa kapsamında taksi şoförleri odalara bağlı esnaf statüsündeydi. 2005'te çıkarılan 5362 Sayılı yasayla esnaflıktan çıkarıldı. Böylece Türkiye'de taksi şoförleri resmi temsil haklarını kaybetti. Bizi resmi olarak temsil edecek hiçbir makam kalmadı. Bu nedenle biz de bir mücadeleye giriştik.

Hak-İş'le görüşmeler yaptık ve Öz Taşıma-İş Sendikası'ndan temsilcilik aldık. Şu anda İstanbul'daki taksi şoförlerinin temsil haklarını kullanmaya çalışıyoruz. Taksi şoförlerinin bir sorunları olduğunda gidebilecekleri bir yer yokken, artık bu sorunlarını Hak-İş içerisinde dile getirebileceği bir temsilciliğimiz var."

Sendikal çalışmalarıyla taksi şoförlerinin bir çok sorununu aşmayı hedeflediklerini vurgulayan Demirci, meslektaşlarından sendikaya destek vermelerini beklediklerini dile getirdi.

Demirci, meslektaşlarının, "yüksek yevmiye", "sigorta" ve "haftalık ve yıllık izin sorunları" gibi birçok sorununun bulunduğunu ifade ederek, bu sorunları çözmek için taksi şoförlerinin hep birlikte hareket etmeleri gerektiğini söyledi.

Tüm taksi şoförleri üye olmalı

Taksi şoförü Salih Koç da şu anda kendilerini resmi olarak temsil eden bir kurumun bulunmadığını belirterek, taksi şoförlerinin böyle bir sendikaya kavuşmasının kendini mutlu ettiğini ifade etti.

Koç, taksi şoförlerinin bir takım derneklerinin bulunduğunu hatırlatarak, ancak bunların resmi olarak temsil haklarının bulunmadığını anlattı.

Taksi şoförlerinin esnaflıktan çıkarıldığı andan itibaren bir sendikaya ihtiyaçlarının bulunduğunu vurgulayan Koç, "Sendikanın kurulması beni çok sevindirdi. Bütün taksi şoförlerinin üye olması gerekir ki sorunlarımız çözüme kavuşsun. Eksik olan haklarımız var. Şu anda yevmiyelerimiz yüksek alınıyor, çoğu arkadaşımız sigortasını kendisi ödüyor, güvenlik gibi çok sayıda sorunumuz var. Bu sorunlarımızı resmi kurumlara iletecek hiç bir temsilcimiz yok. Ben de derhal üye olacağım. Tüm arkadaşların da buna destek olması lazım" ifadelerini kullandı.

Daha adil olacak

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Yahya Uğur ise taksi şoförlerinin esnaflıktan çıkarılmalarıyla birlikte, başta sigortaları olmak üzere birçok sorunun ortaya çıktığını dile getirdi.

Daha sonra hükümetin ve İTEO'nun çalışmaları sonucunda taksi şoförlerinin sigortalarının yaptırılması için bazı teşviklerin devreye alındığını belirten Uğur, herkesin haklarını bilmesinin daha doğru olacağını söyledi.

Uğur, hem plaka sahiplerinin hem de taksi şoförlerinin temsil edilebileceği mercilerin bulunmasını olumlu karşıladıklarını ifade ederek, bu durumun daha adaletli olduğuna inandığını sözlerine ekledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS