Engelli gence komşularından yüzme yasağı

Engelli gence komşularından yüzme yasağı
Temsili fotoğraf

Türkiye’de engelli insanlar ve aileleri her gün haklarını aramak konusunda mücadele veriyor. Bu mücadelelere bir yenisi daha eklendi. Silivri’de yaşayan Gülten Kara, serebral palsili kızı 25 yaşındaki İpek Kara'nın sadece "denize girebilmesi" için komşu site sakinlerinin engelleriyle karşılaşıyor. Önder Sitesi yönetimi, Kara'nın denize girmesi için rampa yapımına karşı çıktığı gibi bir de site girişine demir kapı koydu.

Türkiye'de engelli vatandaşların yaşam koşulları, tüm çabalara rağmen zorlu mücadelelerle geçiyor. Yapılan düzenlemeler ihtiyacı karşılamıyor. Bazen sokaktaki fiziki şartların zorluğuna, diğer insanların olumsuz yaklaşımları da ekleniyor. Serebral palsili İpek Kara'nın yaşadıkları tam da bunu anlatıyor.


25 yaşındaki İpek Kara, doğum öncesi veya sonrası merkezi sinir sisteminin hareket sisteminin zarar görmesinden dolayı oluşan bir durum olan “Serebral Palsi” engelli. İpek Kara, 2009’da babasının vefatından sonra annesi Gülten Kara ile birlikte Silivri'deki evlerinde yaşıyor. Rahatlatıcı etkisi nedeniyle denize, havuza girmek hem kendisi hem de ailesi için büyük bir ihtiyaç. Ancak onlar bundan yararlanamıyor. Sebebi ise evlerinin önündeki site sakinlerinin “rahatlarının kaçacağını” düşünmesi.


Denize girmesine "izin" yok


Anne Gülten Kara, kızını denize götürmek istedi ancak denizin kıyısında bulunan, evlerinin önündeki “Önder Sitesi” sakinlerinden aldığı cevap “Eğer sen ve kızın buradan geçerseniz, diğer engelli aileleri de görürler ve rahatımız kaçar” oldu. Zaten evlerinin yakınındaki denize kızını götürmesi için 77 basamağı aşması şart olan anne Kara, mimarlar ile görüştüğünde, sahile çıkan bir rampa yapılması tavsiyesi aldı. Gülten Kara, masrafını karşılayıp rampa yapmak istedi ancak site yönetimi olası imza kampanyasına destek vermeyeceklerini söyleyerek reddetti. 


"Ruh sağlığı etkileniyor"


Cnnturk.com'un ulaştığı anne Gülten Kara, kızı ve kızının durumundakilerin denize, havuza gerek duyduğunu, özellikle yaz aylarında denizden yararlanamayan kızının ruh sağlığının daha da etkilendiğini söyledi. 


Önder Sitesi'nden "demir kapı" engeli


İddialara göre “Önder Sitesi” yönetimi ise olayı daha da ileri taşıdı ve yasal yürüme yolunu demir kapı ile kapattı. O yoldan geçen vatandaşların da mağdur olması üzerine olay Silivri Belediyesi’ne taşındı. Belediye, olayın kendilerinden bağımsız olduğunu söyleyerek olayı mahkemeye yönlendirdi ve geçen sene olay ile ilgili dosya açıldı.


Olay ve ailenin mağduriyeti ile yakından ilgilenen “Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği” başkanı Adem Kuyumcu ise ailenin mağdur olduğunu ve engelli insanların erişilebilirlik haklarının belediyelerce düzenlenmesi gerektiğini, belediyenin olay karşısında duyarsız kaldığını belirtti. Kuyumcu ayrıca, siteye açılan davaya müdahil olacaklarını ve dernek olarak 20 engelli vatandaş ile birlikte ilerleyen günlerde eylem amaçlı hep beraber yüzeceklerini açıkladı. 


Cnnturk.com'a bilgi veren Kuyumcu, belediyelerin de engelliler için erişilibelirlik düzenlemelerini yapmakla sorumlu olduğunu hatırlattı. {$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS