40 yaş üstü çalışanlar iş bulmakta zorlanıyor

40 yaş üstü çalışanlar iş bulmakta zorlanıyor

Ortalama 15 yıllık bir deneyime sahip olan 40 yaş üstü çalışanlar, yeni bir iş bulmakta ya da var olan işlerini değiştirmekte zorlanıyor. Bunun birçok sebebi olduğuna değinen Hugent İnsan Kaynakları İş Geliştirme Direktörü Özlem Veryeri Taşkaya, Türkiye’nin genç bir nüfusa sahip olmasının en büyük etken olduğunu belirtiyor.

İş seçerken daha temkinli ve seçici olabilen, ortalama 15 yıllık deneyime sahip olan 40 yaş üstü çalışanlar, elde ettikleri deneyimleri kullanabilecekleri ve üzerine katma değer yaratabilecekleri alternatiflerin içerisinde yer almayı istiyorlar. Bununla birlikte ücret skalasının da örtüşme göstermesi gerekiyor. Genç bir nüfusa sahip olan Türkiye’de ise işverenler kolaylıkla daha düşük ücrete genç çalışanlar bulabildikleri için, 40 yaş üstü çalışanlar iş bulma zorluğu yaşayabiliyor.


Yönetici kadrosu gençleşiyor
“Son 10 yıllık hareketliliğe bakıldığında yönetici kadrosunda çalışan yaş ortalaması gençleşiyor” diyen Hugent İnsan Kaynakları İş Geliştirme Direktörü Özlem Veryeri Taşkaya, “Bu durum 40 yaş üstü çalışanlar için hem iş bulma hem de iş değiştirmede belli zorlukları beraberinde getiriyor. 40 yaşındaki bir çalışan, genç bir yöneticiye bağlı çalışıyor ve kendisini veya şirketini bu durumdan dolayı devamlı suçluyor veya yeriyorsa, mevcut pozisyonunda da doğru bir performans göstermesi ve ekibe pozitif bir enerji vermesi çok mümkün olamıyor. Çalışanın bu durumdan haz etmemesi, yaş egosunu yenememesi gibi durumlarda maalesef tatsız süreçler yaşanabiliyor” dedi.


40 yaş üstü çalışanlar firmalar için velinimet
Deneyim, bugün parayla satın alınamayacak kadar değerli” yorumunda bulunan Hugent İnsan Kaynakları İş Geliştirme Direktörü Özlem Veryeri Taşkaya: “Yaşı ilerlemiş bir adayın geçmiş tecrübeleri şirketler için uğrayacakları kayıp ve zararları en aza indirebilecekleri birer fırsat. Bu sebeple şirketler deneyimli kadroların bilgi ve tecrübelerini aktarabilecekleri, inisiyatif sahibi olabilecekleri fırsatlar sunuyor olmalılar” dedi.


iPhone 6: Kullanıcılar ne bekliyor, Apple ne yapacak? 


Belçim Erdoğan İnstagram'da çok kızdı
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS