Burhan Doğançay'ın gözünden Brookyln Köprüsü!

Burhan Doğançay'ın gözünden Brookyln Köprüsü!

Ressam Burhan Doğançay'ın, TEB Özel'in desteğiyle ilk kez sergilenen fotoğrafları, sanatçının Brooklyn Köprüsü'nün "ironworker"larıyla geçirdiği tehlikeli anları da gözler önüne seriyor. "Picture The World" başlıklı sergi, Doğançay Müzesi'nde görülebilir.

Türkiye'nin en önemli sanatçılarından Burhan Doğançay'ın fotoğrafları; TEB Özel'in desteğiyle ilk kez sanatseverlerle buluşuyor.

"Picture The World" başlıklı sergide bu kez; eserleri dünyanın en önemli müzelerinin daimi koleksiyonlarında yer alan sanatçının ilham kaynağını oluşturan fotoğrafları sergileniyor.

Burhan Doğançay'ın gözünden, kentlerin ve insanların sosyal ve psikolojik izlerini süren serginin en değerli parçaları arasında ise; sanatçının New York fotoğrafları yer alıyor.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Brooklyn Köprüsü'nün 1986-1987 yıllarındaki ilk büyük bakımı sırasında köprünün üzerine çıkmasına izin verilen tek sanatçı olan Doğançay; daha tanıdık olan Manhattan manzarası yerine, köprünün tepesinden Brooklyn yönüne yoğunlaştığı için fotoğrafları olağandışı olarak nitelendiriliyor.

Doğançay'ın çektiği çok özel fotoğraflar; New York'un "gökyüzünün kovboyları" olarak bilinen "ironworker"larıyla birlikte geçirdiği tehlikeli anları yansıtırken, dost olduğu, her gün yükseklere çıkan bu demir işçilerinin hikayelerini de anlatıyor.

Kent duvarlarını ait olduğu ülkenin, şehrin, mahallenin ve sokağın sosyo-ekonomik yüzü ve toplumun aynası olarak gören Doğançay'ın fotoğraf karelerinde; New York'tan Togo'ya dünyanın dört bir yanından izler bulunuyor.

100'e yakın fotoğrafın yer aldığı sergiye, Türkiye'nin ilk çağdaş sanat müzesi olan Doğançay Müzesi ev sahipliği yapıyor. Sanatçının 85. doğum yıldönümünde, Doğançay Müzesi'nin 10. yılını kutlamak amacıyla, 12 Eylül'de sanatseverlerin ziyaretine açılan serginin resmi açılışı ise, özel davetlilerin katılımıyla 25 Kasım'da gerçekleşti.

Sanatın ve sanatçının yanında yer alan, Türkiye'de en köklü özel bankacılık hizmetini sunan TEB Özel'in desteğiyle gerçekleşen "Picture The World" sergisi; 7 Haziran 2015 tarihine kadar her gün 10:00 - 18:00 saatleri arasında Doğançay Müzesi'nde görülebilir.

Burhan Doğançay kimdir?

Dünyanın en önemli 70 müzesinin daimi koleksiyonunda eserleri bulunan Burhan Doğançay, 11 Eylül 1929 tarihinde İstanbul'da doğdu.

Doğançay, 1950 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olduktan sonra; 1950 ile 1955 yılları arasında Fransa'daki Académie de la GrandeChaumière'de sanat kurslarına katıldı.

Bu dönemde düzenli olarak resim yapan ve Ankara, Sanatseverler Kulübü'nde babası Adil Doğançay ile ortak sergiler açan Burhan Doğançay, diplomatik hizmet için 1962'de New York'a tayin edildi.

1964'ten itibaren kendini tamamen sanata veren Doğançay, 1970'li yıllarda fotoğrafçılığa başladı. Yaklaşık elli yıllık bir dönemde yüzden fazla ülkeye yaptığı seyahatlerde şehir duvarlarını fotoğrafladı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü ve Madalyası,  Ankara Hacettepe Üniversitesi ''Sanatta Onursal Doktora'' Belgesi ve Art Forum Ankara Plastik Sanat Fuarı ''Sanat Onur Ödülü'' gibi değerli ödüllere layık görülen Doğançay, New York Kenti Takdir Belgesi ve Rusya Kültür Bakanlığı Takdir Madalyası gibi uluslararası ödüller de aldı.

Zamanın akışının belgeleri olan, sosyal, siyasal ve ekonomik değişimleri yansıtan, aynı zamanda doğa güçlerinin saldırılarına ve insanların bıraktıkları izlere tanıklık eden bu fotoğraflar, Doğançay'a göre insan deneyiminin anıtı ve zamanımızın bir arşivi niteliğindedir.

6. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali başlıyor

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS