Annelerden Mektup Var

Annelerden Mektup Var

Arzu Gökçe ve Eylem Bal tarafından hazırlanan "Annelerden Mektup Var" adlı kitap, otizmli çocuk sahibi annelerin ve otistik yakını olan kişilerin mektuplarından oluşuyor.

Kitap için yazdığı önsözde Prof. Dr. Yankı Yazgan; otizmle yaşamanın fedakârlık gerektirdiğine dikkat çekiyor.

Kitapta yer alan mektuplar, ailelerin otizmle tanışmaları ve sonrasında yaşadıkları hakkında bilgiler veriyor.

Kitap, otizmli çocukların eğitimi hakkında akademik çalışmaları bulunan Dr. Çetin Özbey'in, otizmli bir hastanın gözüyle kaleme aldığı yazısıyla son buluyor.

Çetin Özbey'in yazısı, otizmin bir hastalık olarak değil davranış bozukluğu olarak algılanmasına yardımcı olacak mahiyette.

Otizmi davranış bozukluğu olarak ele alabilmek, otizmli çocukların "hastalıklı" yaftasına maruz kalıp yalnızlığa itilmelerine engel olacaktır.

Otizmli çocukları uyum sorunları yaşayan normal birer insan olarak kabul etmek, hiç şüphe yok ki, yaşadıkları uyum sorununu aşmalarına da yardımcı olacaktır.

"Otizmin tedavi süreci uzun vadelidir; gelişmeler birçok zaman istenen düzeyde olmayabilir. Anne-babaların önemli bir kısmı bu zorlu çabayı sürdürmek için insanüstü bir güç gösterirler. Aile içindeki dayanışma ve duygu alışverişi bu gücün kaynağı olur. Elinizdeki kitaptaki mektuplarda bu zorlu süreçten geçmiş, otizmli çocuklarına erişmek için her yolu denemeyi göze almış annelerin anlattıkları, yaşadıklarının küçücük bir kısmını yansıtıyor." -Prof. Dr. Yankı Yazgan -

"5 yıl önce otizmle tanışmak benim için kolay değildi. Geçen yıllar içinde oğlum ve onun yaşamımıza getirdiklerinden çok şey öğrendim, bir de aynı yolda yürüdüğümüz diğer annelerden. Ülke koşullarının getirdiği engellerle boğuşmaktan çoğu zaman kendimizi unuttuğumuz bu süreçte annelerin sesi duyulsun diye hep birlikte uğraş verdik, veriyoruz. Bu kitapta o annelerin sesleri birleşti, tek bir ses oldu ve giderek yükseldi. Daha da yükselecek. Ta ki otizmli bireylerin sesi duyulana ve onların değeri tam olarak anlaşılana kadar."  -Sedef Erken -Avukat / Otizm Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Sözcüsü

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS