Namus Belası şarkısına kadın yorumu

Namus Belası şarkısına kadın yorumu

İzmir'de her biri farklı meslekten sekiz kadın, cinsiyetıi söylemler barındıran şarkıları uyarlıyorlar. İlk olarak Cem Karaca'nın Namus Belası şarkısını tam tersi şekilde uyarlayan kadınlar, "Gece bizim, sokak bizim, meydan bizim, ev bizim. Patriyarka karşısında seıtiğimiz yol bizim" diyor.

Mali müşavir, beden eğitimi öğretmeni, iş güvenliği uzmanı, özel eğitim öğretmeni, satış danışmanı, muhasebeci, müzik öğretmeni ve satış asistanı. Meslekleri ayrı olan sekiz kadını bir araya getiren neden ise ataerkil sistemin kadınlar üzerindeki olumsuz sonuçları. Namus ve kıskançlık adı altında kadınların öldürülmesine ve kadınlara biçilen toplumsal cinsiyet rollerine karşı bir araya gelen sekiz kadın, İzmir’de kurulan MelodiKA Kadın Müzik Kolektifi ile cinsiyetçi söylemler barındıran şarkıları tersine çeviriyor. İlk olarak Cem Karaca'nın Namus Belası adlı şarkısını uyarlayan kadınlar, hem şarkılar yoluyla bilinçaltına kodlanan cinsiyetçi söylemleri yerle bir ediyor, hem namus cinayetlerine karşı farkındalık oluşturuyor hem de sanat yapıyor. Kadınlar, “Birleşirse ellerimiz biz bize güç veririz. Bir araya gelir isek bu sistemi çiteriz. Gece bizim, sokak bizim, meydan bizim, ev bizim. Patriyarka karşısında seçtiğimiz yol bizim” diyor.“Bir araya gelir isek bu sistemi çiteriz”
Kolektif oldukları için üyelerin sürekli değiştiği MelodiKA Kadın Müzik Kolektifi’nde şu anda mali müşavir Fidan Şimşek, beden eğitimi öğretmeni Arzu Gerçek, özel eğitim öğretmeni Nur Dernek, müzik öğretmeni Birsen Buldu, iş güvenliği uzmanı Sevgi Doğan, satış danışmanı Jiyan Genç, satış asistanı Gonca Özsaygı ve muhasebeci Besra Eroğlu çalıyor.


Milletvekilinden ilginç yorum


Şarkının sözleri şöyle:
Geldik şu erkek dünyaya, oynayacak roller var
İşte çalış, evde çalış, böyle olur “hanımlar”
Koca, baba, abi, kardeş dayağı -silahı- hazır tutar
Namus belasına dostlar
Verdiğimiz can bizim
Birleşirse ellerimiz biz bize güç veririz
Bir araya gelir isek bu sistemi çiteriz
Gece bizim, sokak bizim, meydan bizim, ev bizim
Patriyarka karşısında
Seçtiğimiz yol bizim


“Kadının namusu kendisine aittir”
Kadınların toplumdaki yeri, geri itilmişlikleri, şiddete maruz kalmaları ve günden güne bu şiddet oranının farklı şekillerde artması sebebiyle farkındalık oluşturmak istediklerini belirten iş güvenliği uzmanı Sevgi Doğan, hayat koşuşturmasında kadınlara düşen yüklerin çok fazla olduğunu söyledi. Anne, eş ya da evlat olarak daha farklı sorumlulukları olduğunu ifade eden Doğan, “Cem Karaca’nın Namus Belası şarkısında namus sanki erkeğin üzerinden giden bir şey gibi görülüyor ama aslında öyle değil. Kadının namusu, insanın namusu kendine aittir. Bir arkadaşımızın önerisiyle şarkıyı tersine çevirelim ve bu duruma dikkat çekelim dedik. Başka parçaları da uyarlayacağız. Namus beladır ama kimin başına beladır? Bugün namus adı altında cinayetler işleniyor. Günde kaç kadın öldürülüyor. Kadınlar yaşamlarını yitirirken buna farklı bir şekilde dikkat çekelim dedik. Bizim namusumuz kimsenin namusu değildir” dedi.


Üzmez'in çocukları babalarının mirasını reddetti 


“Kadın hem çalmalı hem söylemeli”
MelodiKA Kadın Müzik Kolektifi’nde sanat yapan kadınların her biri farklı bir enstrüman çalıyor. Bir yandan da şarkı söylüyorlar. Kadınların sahnede sadece görsel olarak yer bulmasına da karşı olduklarını kaydeden Doğan şöyle devam etti: “Bizler bu kaygılarımızla hayatın içinde koştururken sanatın içinde ne kadar var oluyoruz ya da düşüncelerimizi tam olarak nasıl ifade edebiliyoruz? Bunlara karşı durmak için kolektif mantığında toplandık. Kişilerin belli olduğu bir grubumuz yok. Kadınlar genelde maalesef sahnede de görsel şovlarla bulunabiliyorlar. Biz buna da karşıyız çünkü kadın hem çalmalı hem söylemeli.”


“Bu şarkıların bilinçaltına kodlandığını düşünüyoruz”
Şarkı uyarlamalarını cinsiyetçi ifadelerin bulunduğu şarkılardan seçtiklerini belirten mali müşavir Fidan Şimşek de uyarlamayı düşündükleri diğer şarkıların da şimdiden netleşmeye başladığını dile getirdi. Namus Belası şarkısının da cinsiyetçi ifadeler yer alan şarkılardan biri olduğunu söyleyen Şimşek şöyle konuştu: “Bu şarkıların bilinçaltına kodlandığını düşünüyoruz. Kadınlar toplumda her zaman geride kaldı. Ev işi yapmak, çocuk bakmak bir şekilde kodlandı. Bu şarkılar da bu düşüncelere çanak tutuyor. Son yıllarda namus cinayetleri çok fazla arttığı için bir araya geldik. Anlamlı bir şey yapmaya çalışıyoruz. Hiçbirimizin asıl işi müzisyenlik değil. Hepimiz farklı işlerle uğraşıyoruz. Namus cinayetlerine, töre cinayetlerine, çocuk gelinlere karşı çıkmak için bir araya geldik. Erkek egemen söylemler barındıran, kadınları aşağılayan, kadınlara hakaret eden şarkıları uyarlayacağız.”


İnsanoğlunun en çarpıcı 30 portresi

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS