Musa Kızıldeniz'i nasıl yardı?

Musa Kızıldeniz'i nasıl yardı?

Ünlü yönetmen Ridley Scott'ın 12 Aralık'ta gösterime girecek olan "Göç: Tanrılar ve Krallar" (Exodus: Gods and Kings) filmi, kutsal kitaplardaki tüm mucizelerin en ünlü olanıyla açılıyor: Kızıldeniz'in yarılması.

Ancak Kızıldeniz'in yarılma sahnesi bu defa Cecil B. DeMille'in 1956 yapımı "On Emir" filmindekinden çok farklı.

İlk filmde Musa rolündeki Charlton Heston asasıyla denizi yarmış, Yahudiler iki tarafta oluşan dev su duvarlarının arasından karşı kıyıya geçmişlerdi. Musa'nın suların geri dönmesi için yaptığı işaretle de peşlerinden gelen Firavun'un savaş arabaları sulara gömülüyorlardı.

Ridley Scott, yeni filminde Musa'nın mucize müdahelesine bel bağlamak yerine bu sahneye daha gerçekçi  ve doğal bir açıklama getirdiğini söyledi.

Scott, suların yarılmasını bir deprem sonrası oluşan tsunami ile açıklamaya karar verdi.

Tsunami sahile ulaşmadan önce kıyıdaki sular çekiliyor ve dev dalga gelmeden önce deniz yatağı açığa çıkıyor.

6. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali başlıyor

Ancak hikayenin bu versiyonu ile de sorunlar olduğu ileri sürüldü. Tsunami öncesi suların geri çekilmesinin sadece 10 ya da 20 dakika sürdüğü ve bunun Yahudilerin kuruyan deniz yatağından geçebilmesi için yeteri kadar uzun bir süre olmadığı belirtildi.

Bilim adamları, Kızıldeniz'in ortasından geçici bir yol açılmasına neden olabilecek çok daha iyi bir doğal açıklamanın bulunduğunu belirttiler.

Doğal olarak gerçekleşen bir gelgit olayının Musa tarafından bilindiğini, Musa'nın bu gelgit olayının ne zaman olacağını tahmin edip ona göre planlama yapmış olabileceğini ileri sürdüler.{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS