Ramazanda 3 öğüne devam edin

Ramazanda 3 öğüne devam edin

Memorial Ankara Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden diyetisyen Emine Yüzbaşıoğlu, ramazan ayında iki yerine üç öğün yenilmesi gerektiğini vurguladı.

Yazın uzun günlerine denk gelen ramazan ayında, birçok insan beslenme kaynaklı sağlık problemleri yaşıyor. Diyetisyen Emine Yüzbaşıoğlu, oruç tutarken nasıl beslenilmesi gerektiğini anlattı.


Sahura kalkmadan oruç tutmak bünyeye zarar verebilir


Yüzbaşıoğlu, oruç tutarken açlık süresinin artması nedeni ile iftar ve sahur olmak üzere 2 öğün yerine akşam saatlerinde bir öğün daha yapmak uygun olacağını belirterek, "Uykuya ara vermemek için iftarda yenilenle oruç tutmak veya yiyip yatmak yazın bu uzun günlerinde günün ilerleyen saatlerinde hipoglisemiye (şeker düşüklüğüne) bağlı olarak sağlık problemleri ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Bu nedenle kesinlikle sahur yapılmalıdır. İftarda hafif yemekler yiyerek sonrasında bir ara öğün yapmak gün boyu boş kalan midenin sindirim için zorlanmasına engel olacaktır. Ara öğün olarak da meyve, galeta veya leblebi gibi karbonhidrat kaynağıyla 1 bardak süt veya yoğurt tüketimi uygundur" diye konuştu.


Diş sağlığıyla ilgili 10 yanlış


Sahurda yenen yumurta tok tutuyor


Memorial Ankara Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü'nden Emine Yüzbaşıoğlu, daha uzun tokluk hissi uyandıracağından dolayı sahurda yüksek proteinli gıdaların tercih edilmesi gerektiğini söyledi. Yüzbaşıoğlu ayrıca "Haşlanmış 1 yumurta, az yağlı az tuzlu peynir çeşitleri, 1 bardak süt veya yoğurttan oluşan mönüye 3-4 dilim ekmek, susuzluğu önlemek açısından 1 porsiyon meyve ekleyerek güzel bir sahur mönüsü oluşturulabilir" dedi.


Malezya'da 'Allah' demek yasaklandı 


Pilav, makarna yerine ekmek veya pide


Kırmızı et ve beyaz et dengeli olarak tüketilmesi uyarısında bulunan Yüzbaşıoğlu, "Her yemeğin yanına yakıştırılan pilav veya makarna gibi yağ içeriği yüksek olan karbonhidrat grubu yerine ekmek ve Ramazan’ın olmazsa olmazı pide iftar mönüsü için daha uygundur. İftarda çorbayla yemeğe başlamak, sonrasında 10-15 dakika ara vermek ve daha sonra yemeğe devam etmek yemek sonunda yaşanacak şişkinliği ortadan kaldıracaktır. Ayrıca iftarda tüketilen salata günlük alınan posa miktarını olumlu yönde etkileyerek kabızlık sorununu da engelleyecektir.  Uzun süre açlığa bağlı olarak oluşan hipoglisemiye bağlı olarak tatlı isteği diğer günlere oranla Ramazan’da daha fazla olmaktadır. Bu isteği karşılamak amacıyla şerbetli ağır tatlılar yerine, sütlü veya meyveli hafif tatlılara yer verilmelidir. Yemek sonrasında yenilen meyve veya iftarda önerilen hurma da tatlı isteğini kısmen azaltacaktır" tespitinde bulundu.


Komposto, ayran faydalı ama suyun yerini tutmuyor


Normalde günlük su ihtiyacının 2-2,5 litre olduğuna da değinen uzman diyetisyen, "Uzun ve sıcak yaz günlerinde bu miktardan daha az su tüketimi başta böbrek rahatsızlıkları olmak üzere birçok sağlık problemini beraberinde getirecektir. Bunun yanında çok şekerli ve asitli içecekler yerine; komposto, ayran, taze sıkılmış meyve suyu gibi sağlıklı içecekler sıvı ihtiyacı karşılamak için tercih edilmelidir. Ancak sağlıklı da olsa bu içecekler asla suyun yerini almamalı" diye konuştu.


Çanakkale Boğazı'nda gizemli sızıntı 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS