Afrika'da menenjit salgını uyarısı

Afrika'da menenjit salgını uyarısı

Afrika'da, tedavi edilmezse ciddi beyin hasarına ve ölüme neden olan bakteriyel menenjit salgınının baş gösterdiği bildirildi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından düzenlenen basın toplantısında konuşan örgütün Salgın Hastalıklar Kontrol Programları Koordinatörü William Perea, özellikle Nijerya ve Nijer'de Menenjit C vakalarında 2013 yılından beri artış yaşandığını ve Afrika'nın menenjit salgını riskiyle karşı karşıya olduğunu ifade etti. Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) örgütüne göre ise 2015'in ilk yarısında Nijer ve Nijerya'da 12 bin Menenjit C vakasına rastlandı ve 800 kişi menenjit salgını nedeniyle hayatını kaybetti.


DSÖ, MSF, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC), Menenjit C aşı stoklarında ciddi bir sıkıntı yaşandığına dikkati çekerek aşı üreticilerine 5 milyon doz Menenjit C aşısı üretmesi için ortak çağrıda bulundu. En yaygın 5 yaş altı çocuklarda görülen bakteriyel menenjit, geç teşhis edilmesi durumunda kan zehirlenmesi, beyin hasarı ve ölümlere yol açabiliyor.


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS