"Bebeklere güneş koruyucu krem sürmeyin" uyarısı

"Bebeklere güneş koruyucu krem sürmeyin" uyarısı

Çocuk Alerjisi Uzmanı Prof. Dr. Bostancı, "Güneş koruyucularının alerjik yan etkileri olabilir. Bu etkiler bebekler üzerinde net olarak araştırılmamaktadır. Bu yüzden kesinlikle tavsiye etmiyorum" diyor.Aşırı sıcakların yaşandığı yaz aylarında ebeveynlere, 6 aydan küçük bebeklerine güneş koruyucu krem sürmemeleri uyarısında bulunuldu.

Dr. Sami Ulus Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Alerjisi Uzmanı Prof. Dr. İlknur Bostancı, AA muhabirine, özellikle temmuz ve ağustosta cildin, güneşin zararlı etkileriyle karşı karşıya kaldığını söyledi." 

"Çocuklar 10.00 ile 15.00 saatleri arasında güneşe kesinlikle çıkmamalı. Hassas çocuk ciltleri için esas koruma budur"

Cildin insan hayatı için önemini anlatan Prof. Dr. Bostancı, cildin sadece iç organları korumadığını, aynı zamanda D vitamini sentezi yaptığını belirtti. Ailelere, bebeklerini güneşin zararlı etkilerinden korumaları tavsiyesinde bulunan Bostancı, "Özellikle 6 aydan küçük bebeklere kesinlikle güneş koruyucu krem önermiyoruz. Çünkü güneş koruyucularının kendilerinin de alerjik yan etkileri olabilir. Bu etkiler bebekler üzerinde net olarak araştırılmamaktadır. Bu yüzden kesinlikle tavsiye etmiyorum" diye konuştu.


Özge Uzun'un umuda yolculuğu

Daha çok 1 yaşından sonra güneş koruyucu kremi

Bostancı, bu güneş koruyucularının içeriğinde ise ultraviyole A ve B etkilerinin olması gerektiğini bildirdi.
Çocuklar için 30 faktörlü güneş koruyucularının uygun olabileceğini aktaran Bostancı, şunları kaydetti:


"Daha çok 1 yaşından sonra güneş koruyucu krem kullanılabilir. Faktör 30 ile 50 arasındaki kremlerde fiyat farkı çok fazla ama koruyuculuk ile fiyat paralel değil. O yüzden en az 30 faktör içeren kremler, koruyuculuk için yeterli. Bu kremler günde en az 3-4 kez, çocuğun ihtiyacına göre, denize girip çıktıktan sonra tekrar tekrar sürülmeli. Çocuklar büyüyen organizmalar ve cilt çok fazla etkilenen bir organ. Bu yüzden 10.00 ile 15.00 saatleri dışında güneşe çıkılmasını tavsiye ediyoruz."

Prof. Dr. Bostancı, geniş şapkalar ve şemsiye gibi önlemlerin de çocukların korunmasında önemli olduğunu sözlerine ekledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS