Böbrekleriyle sevdiklerine hayat verdiler

Böbrekleriyle sevdiklerine hayat verdiler

Böbrek hastası 3 yaşındaki Nahide Kaçmaz annesinin; 32 yaşındaki Fatma Sarı ile 41 yaşındaki Sadık Topal da eşlerinin bağışladığı böbrekle yeniden hayata tutundular.

Doğuştan böbrek hastası olan 3 yaşındaki Nahide Kaçmaz, Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi'nde olduğu böbrek nakliyle sağlığına kavuştu.


Kahramanmaraş'ta yaşadıklarını belirten anne Emine Kaçmaz, kızları Nahide daha doğmadan rahatsızlık tespit edildiğini ifade ederek, "Ancak rahatsızlığının ne olduğunu bilmiyorduk. Kızım doğduktan sonra albümin düşüklüğü nedeniyle 13 gün yeni doğan ünitesinde kuvözde kaldı. Daha sonra da böbrek hastası olduğunu öğrendik" dedi.


Kızları Nahide'ye evde diyaliz yaptıklarını kaydeden Emine Kaçmaz, şöyle konuştu: "Böbrek nakli olması için kızımın belli bir kiloya gelmesi gerekiyordu. Doktorlar bir yıl içerisinde 10 kilo alabilirse nakil olup kurtulabileceğini söyledi. Bunu duyunca rahatladık. Kızım 2 yaşındayken 10 kiloya ulaştı. Ancak her şey kilo almakla çözülmedi. Böbrek vericisi bulmak zorundaydık. Bu zorlu süreçte ne yazık ki bulamadık."Domuzdan insana organ nakli! 


"Böbrek naklinde Rh faktörünün bir önemi yok"


Geçirdiği havale nedeniyle kızının 10 gün kendine gelemediğini ve beyninde diyalizden dolayı ödemler oluştuğunu ifade eden anne Kaçmaz, verici bulunmayınca kendisini düşündüğünü söyledi. Kaçmaz, "Kızıma böbreğimi ben vereyim dedim. Daha önce aklımıza bile gelmemişti. Çünkü benim kanım A RH negatifti, çocuğumuzun ise A RH pozitif. Kızımı dünyaya getirmenin mutluluğu henüz tazeyken, sağlığına kavuşmasına vesile olmanın mutluluğunu anlatmak çok zor" dedi.


Nakil operasyonunu ekibiyle gerçekleştiren Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alper Demirbaş da günümüzde hala çok basit bilgilerin eksikliğinin hastalar için zaman kaybına neden olduğunu kaydetti. 


Demirbaş, "Böbrek naklinde RH faktörünün bir önemi yoktur, pozitif-negatif fark etmez. Nahide'nin ailesi de önceden bilgilendirilseydi, hastamız bu kadar uzun süre diyalize girmek zorunda kalmayacaktı" diye konuştu.


 Nanoaskerler kansere karşı savaşacak  


Eşinin diyalize girmesine dayanamadı


Bir kamu kurumunda memur olarak çalışan 32 yaşındaki Fatma Sarı da 2007 yılında tansiyon şikayetiyle gittiği hastanede böbrek hastası olduğunu öğrendi. İlaç tedavisine başlayan ancak hastalığı ilerleyen ve diyalize girmeye başlayan Fatma Sarı'nın eşi Fahri Sarı, eşine böbreğini vermeyi teklif etti. Bunun üzerine nakil için Gaziantep Özel Sani Konukoğlu Hastanesine başvuran Sarı çifti, dokularının uyması üzerine ameliyata alındı.


Başarılı operasyonun ardından sağlığına kavuşan Fatma Sarı, "Nakil işlemi öncesi biraz da olsa korkularım vardı ama korktuğum kadar zor değilmiş.Eşimden de Allah razı olsun. Sayesinde sağlığıma tekrar kavuştum" ifadelerini kullandı.


Fahri Sarı da sağlık durumunu her geçen gün kötüye giden eşinin bir süre hastanede yattığını belirtti. Diyalize girenlerin yaşadıkları sıkıntıları gördükten sonra eşinin de aynı şeyleri yaşamasına dayanamadığını vurgulayan Sarı, şunları kaydetti: "Böbreğimi eşime vermeyi teklif ettim. Başta korkutucu geliyor ama ortada korkup çekinilecek bir durum yok. İnsanların organ nakli konusunda daha duyarlı olmaları gerekiyor."


"İyi günde, kötü günde"


Kahramanmaraş'ta bir kurumda memurluk yapan 41 yaşındaki Sadık Topal da 2 yıl önce böbrek hastası olduğunu öğrendi. İlaç tedavisi gören ancak rahatsızlığının ilerlemesi üzerine diyalize girmeye başlayan Topal'ın eşi 39 yaşındaki Emine Topal, eşine böbreğini vermek istedi.


Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Organ Nakli Merkezi Sorumlu Hekimi Prof. Dr. Fatih Yüzbaşıoğlu'nun gerçekleştirdiği operasyonla sağlığına kavuşan Topal, eşine teşekkür ederek herkesi organ bağışında bulunmaya çağırdı. Eşine böbreğini veren 3 çocuk annesi Emine Topal ise eşlerin sadece iyi ve güzel günleri değil, sıkıntılı günleri de paylaşması gerektiğini kaydetti. 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS