Bunama tedavisindeki ilaçlara dikkat!

Bunama tedavisindeki ilaçlara dikkat!

Toronto Klinik Değerlendirme Bilimleri Enstitüsü ve London Lawson Sağlık Bilimleri Merkezi'ndeki bilim insanlarının ortak çalışmasının sonuçları, ABD'de yayımlanan Annals of Internal Medicine isimli bilimsel derginin son sayısında yayınlandı. Yazıda, bunama hastalığının tedavisi sırasında kullanılan bazı ilaçların, böbrekler üzerinde olumsuz etkileri olduğu belirtildi.

"Atipik antipsikotik grup" ilaçlar üzerinde yapılan çalışma, 65 yaş ve üstü 100 bin yetişkin üzerinde Haziran 2003 ve Aralık 2011 tarihleri arasında yürütüldü. 


Araştırmacılardan Amit Garg, çalışma sonucunda, bunama hastalarında görülen saldırganlık ve ajitasyon belirtilerini kontrol etmek için verilen "ketiapin" ve "risperidon" ağırlıklı ilaçları ilk defa alan kişilerde böbrek rahatsızlıklarının ikiye katlandığını saptadıklarını söyledi.

Bunama ve ruhsal sorun yaşayan hastalar için bu ilaçların kullanımının son çare olarak düşünülebileceğine dikkati çeken Amit Garg, bu tür ilaçların verildiği hastaların yakın takibe alınması gerektiği belirtti.


Garg, tedavi listesinde bu ilaçların yerini alacak, bu tür yan etkiler içermeyen yeni ilaçlariçin araştırma yapılmasını önerdi.

Beyin ameliyatı sırasında keman çaldı

Ağrı ve Algoloji  nedir? İzle - Öğren

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS