Dünyada 47 milyon Alzheimer hastası var

Dünyada 47 milyon Alzheimer hastası var

Sağlık uzmanları, dünya genelinde demans ve Alzheimer hastalarının sayısının 47 milyona ulaştığını açıkladı.

Uluslararası Alzheimer’la Mücadele Derneği’nden (Alzheimer Disease International) sağlık uzmanları, gündelik hayatta bunama olarak bilinen demans hastalarının sayısının dünya genelinde 2009 yılında 35 milyon iken sayının şu an 47 milyona ulaştığını duyurdu.


Demans ve Alzheimer hastalığına tıbbi bir çözüm bulunamadığı takdirde ise her 20 yılda, bu sayının iki katına çıkacağı bildirildi. Derneğin bugün sunduğu raporda verilen istatistiklere göre, 47 milyon demans hastasının yüzde 58’i gelişmekte olan ülkelerde yaşıyor. 2050 yılında ise hastalığa yakalananların yaklaşık yarısını Asyalıların oluşturacağı tahmin ediliyor.


54 yıldır muhtarlık yapıyor


Uzmanlar, demans hastalarına daha iyi bir tedavi sağlamak amacıyla hükümetlere, önümüzdeki üç yıl içerisinde toplam 1 trilyon dolarlık bir bütçe ayrılmasına yönelik yasal işlemlerin başlatılması için çağrıda bulundu.


 


Demans  nedir?


Demans; ilerleyici ve ölümcül bir hastalıktır. Hafızada bozukluk, günlük yaşam aktivitelerinde ilerleyici gerileme ve davranış bozuklukları gözlemlenir. Alzheimer hastalığı demansın en sık nedenidir. Hastalık başlangıçta sinsi bir unutkanlıkla başlayabileceğinden yaşlılıkta izlenen unutkanlık normal olarak görülmemelidir.Risk Faktörleri nelerdir?


Kişinin ileri yaşta olması, ailede alzheimer hastasının varlığı,bazı yatkınlık genlerine sahip olma, düşük eğitim seviyesi, ciddi kafa tavması geçirmek, kadın olmak, depresyon geçirmek, ağrı metallere maruz kalmak ve hipertansiyon hastası olmak.


Hasta yeni bilgileri öğrenmekte, kaydetmekte ve hatırlamakta güçlük çeker. Buna karşın hasta geçmişini özellikle de gençliğini şaşırtıcı bir ayrıntıyla anlatabilir. Yani yakın hafıza bozukluğu söz konusudur. 


 Erken Evre


• Unutkanlık, kelime bulmada zorluk
• Kişilik değişikliği
• Hesaplamada zorluklar
• Eşyaları kaybetme, yerini karıştırma
• Soru veya cümlelerin tekrarı
• Kişi, yer ve zaman kavramının karıştırılması


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS