Basketbol hakemlerinden Galatasaray'a kınama

Basketbol hakemlerinden Galatasaray'a kınama

İstanbul Basketbol Hakemleri Derneği, Galatasaray Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Necati Demirkol'un Beko Basketbol Ligi Play-Off Final serisi 7. maçına atanan hakem Recep Ankaralı hakkındaki açıklamalarına yanıt verdi.

İstanbul Basketbol Hakemleri Derneği'nden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:


"Galatasaray Spor Kulübü'nün basketboldan sorumlu yönetim kurulu üyesi Sayın Necati Demirkol'un final müsabakasında hakem olarak görevlendirilen üyemiz Sayın Recep Ankaralı hakkında yazılı olarak yaptığı 'Daha önce resmen serinin 2. maçında karşılaşmayı katleden Recep Ankaralı gibi şaibeli bir hakemi başhakem olarak tayin ederek nifaklarına, fitne fesatlarına devam etmektedirler' yorumu manidardır.


Recep Ankaralı hakemlik kariyeri sayısız başarılarla dolu, Dünya çapında maç yöneten, hakemliği ve iş disiplini ile biz hakemlere örnek olan iyi bir aile babasıdır. Hakemimiz ve hakemlerimiz hakkında yalan yanlış haberlerle kendilerine kamuoyu oluşturan idareci ve yöneticilerin amaçlarının ne olduğunu tecrübelerimizle anlayabiliriz.


Recep Ankaralı ve final müsabakalarında görev alan tüm hakem, gözlemci ve masa görevlisi üyelerimiz üst seviyede maçlarını yönetip, herhangi bir şaibeye meydan vermeden alınlarının akıyla görevlerini yapmışlardır.


Galatasaray'ın maça çıkmama kararı için kim ne dedi?


Şimdi soruyoruz; Sayın Necati Demirkol, üyemiz Recep Ankaralı hakkında söylediğiniz 'şaibeli maç yönetmiştir' söyleminizi neye ve kimlere dayanarak açıkladınız? Eğer elinizde bilgi veya belge varsa kamuoyu ile paylaşınız. Elinizde bilgi veya belge yoksa hakemimiz hakkında söylediğiniz sözlerden dolayı İstanbul Basketbol Hakemleri Derneği olarak sizi kınıyoruz. Kulüplerimizin kendi aralarındaki sorunlarını biz hakemlere mal etmeme temennisiyle basketbol ailesi içinde olmaktan mutlu olan bizler, basketbolun güzelliği için her daim nefer olmaktan mutluluk duyacağız."


Bir tepki de A klasman hakemlerden


A Klasman basketbol hakemleri, Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal'ın, Beko Basketbol Ligi'nin play-off final serisinde Fenerbahçe Ülker ile yapacakları son maça çıkmayacaklarını açıklamasıyla ilgili, "Tarihte ilk kez bir final serisinin 7'nci maça kadar oynanacak olmasının heyecanını paylaşan tüm sporseverler gibi yüreğini bu spora adamış bizler de gelinen noktadan büyük üzüntü duymaktayız" ifadesini kullandı.


Galatasaray: '17 Haziran duruşumuz sürecektir'


A Klasman basketbol hakemleri, yaptıkları yazılı açıklamada, basketbol camiasının tarihte tekerrürü görülmemiş günlerden geçtiğini belirterek, "Tarihte ilk kez bir final serisinin 7'nci maça kadar oynanacak olmasının heyecanını paylaşan tüm sporseverler gibi yüreğini bu spora adamış bizler de gelinen noktadan büyük üzüntü duymaktayız. Türk sporunun lokomotif kulüplerinden iki camianın basketbol şöleni olarak geçmesi beklenen şampiyonluk mücadelesi, ne yazık ki üstümüzden yapılan spekülasyonlar ve mesnetsiz yakıştırmalarla farklı bir yarışa alet edilmeye çalışılmaktadır" değerlendirmesini yaptı.


"Basketbol hakemleri olarak, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da renk, salon, şehir ayrımı gözetmeksizin sürdürdükleri görevi vicdanlarının ve basketbol oyun kurallarının çizdiği yol doğrultusunda ifa etmeye kararlı bir şekilde devam edecekleri" vurgulanan açıklamada şunlar kaydedildi:


"Final maçlarında görev almaları sebebiyle isimleri üstünden şahıslarına eleştiriler yöneltilen arkadaşlarımıza güvenimizin tam olduğunun bilinmesini ve genelde hepimizin kamuoyu önündeki saygınlığı, statüsü ve güvenilirliği ile ilgili yapılan haksız yakıştırmaları kınadığımızı kamuoyuna saygıyla arz ederiz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS