FIBA Dünya Kupası tarihi

FIBA Dünya Kupası tarihi

Dünya'nın en önemli spor organizasyonları arasında yer alan FIBA Dünya Kupası'nın ilki 1950 yılında Arjantin'de yapıldı.

Buenos Aires şehrinde 22 Ekim-4 Kasım 1950 tarihlerinde düzenlenen şampiyonaya 10 ülke katıldı. Evsahibi Arjantin'in yanı sıra Mısır, Ekvador, ABDFransa, Brezilya, Şili, Peru, İspanya ve Yugoslavya katıldı. Uruguay ise katılma hakkı kazanmasına rağmen Arjantin'in basın mensuplarına vize vermemesini protesto etmek amacıyla şampiyonada yer almadı.


İlk şampiyonada evsahibi Arjantin, Buenos Aires'te yapılan final karşılaşmasında ABD'yi 64-50 yenerek mutlu sona ulaştı. ABD gümüş, Şili ise bronz madalya aldı. Arjantin, şampiyonada oynadığı 6 maçta 6 galibiyet elde etti.


12 Dev Adam'ın FIBA 2014 Dünya Kupası videosu


Şampiyonada Brezilya'nın Mısır'ı 38-19 yendiği karşılaşma, şampiyona tarihinde (57 sayı) en az sayı atılan maç oldu. Şampiyonada en fazla farkla biten karşılaşma ise Mısır ile Arjantin arasında oynandı. Arjantin rakibini 35 sayı farkla 68-33 mağlup etmişti. Mısır'ın Fransa karşısında ilk yarıyı 10-9 önde tamamladığı karşılaşma ise hala şampiyona tarihinde ilk yarıda en az sayı atılan maç olma özelliğini taşıyor.


FIBA Dünya Kupası'nı en çok Yugoslavya kazandı


İlk şampiyonanın en skorer ismi ise İspanyol Alvaro Salvadores Salvi oldu. Oynadığı 4 maçta 55 sayı atan Salvi, 13,8 sayı ortalaması tutturdu.


Arjantinli Oscar Furlong ise şampiyonanın en değerli oyuncusu (MVP) seçildi.


- 1954 Dünya Şampiyonası


1954 yılında Brezilya'da düzenlenen ikinci Dünya Şampiyonası'nda ABD mutlu sona ulaştı.


Brezilya'da 22 Ekim-5 Kasım 1954 tarihlerinde gerçekleştirilen Dünya Şampiyonası'nda evsahibi Brezilya ikinci, Filipinler ise üçüncü sırayı aldı. Bu şampiyonada ABD Milli Takımı'na altın madalyayı kazandıran kadrodaki oyuncuların hepsi Caterpillar çalışanıydı.


Rio De Janerio'da oynanan şampiyonada Brezilya, Filipinler, Paraguay, ABD, Peru, Kanada, Fransa, Uruguay, Yugoslavya, Şili, Tayvan ve İsrail yer aldı.


KUPANIN ADI JAMES NAISMITH


Şampiyonada A Grubu'nda Brezilya, Filipinler ve Paraguay, B Grubu'nda ABD, Kanada ve Peru, C Grubu'nda Uruguay, Fransa ve Yugoslavya, D Grubu'nda ise Tavyan, İsrail ve Şili mücadele etti.


Gruplarında ilk iki sırada yer almayı başaran Brezilya, Filipinler, ABD, Kanada, Uruguay, Fransa, Tavyan ve İsrail final grubuna yükseldi. Şampiyonada oynadığı 9 maçta 9 galibiyet alan ABD, yenilgisiz şampiyon oldu.


1954 Dünya Şampiyonası'nın en skorer ismi Uruguaylı Oscar Aldo Moglia oldu. Moglia oynadığı 9 maçta 168 sayı atarak, 18.7 sayı ortalamasını tutturdu.


Şampiyonanın en değerli oyuncusu (MVP) ABD'den James Kirby Minter seçildi.


FIBA 2014'ün resmi topu


- 1959 Dünya Şampiyonası


Şili'nin evsahipliği yaptığı 1959 Dünya Şampiyonası açık havada oynandı.


Evsahibi Şili, maçların oynanacağı salonun yapımını zamanında tamamlayamadı ve 1958 yılında yapılması planlanan şampiyona, 1959 yılının ocak ayında gerçekleştirildi. Şampiyona gecikmeli düzenlenmesine rağmen, salonun yapımı tamamlanamadı ve karşılaşmalar futbol maçlarının oynandığı stada taşınarak açık havada oynandı.


Başkent Santiago'da 16-31 Ocak tarihleri arasında düzenlenen 1959 Dünya Şampiyonası'nda kupaya uzanan takım ise Brezilya oldu. ABD gümüş madalya alırken, ev sahibi Şili üçüncü sırada yer aldı.


Toplam 13 takımın mücadele ettiği şampiyonaya evsahibi Şili'nin yanı sıra ABD, Brezilya, Arjantin, Birleşik Arap Emirlikleri, Tayvan, Uruguay, Meksika, Kanada, Porto Riko, Filipinler, Sovyetler Birliği ve Bulgaristan katıldı. Şili'nin evsahibi olduğu için doğrudan final grubuna kaldığı şampiyonada, A Grubu'nda Arjantin, Birleşik Arap Emirlikleri, Tayvan ve ABD, B Grubu'nda Brezilya, Kanada, Meksika ve Sovyetler Birliği, C Grubu'nda ise Bulgaristan, Filipinler, Porto Riko ve Uruguay mücadele etti. Gruplarında ilk iki sırayı alan ABD, Tayvan, Brezilya, Sovyetler Birliği, Bulgaristan ve Porto Riko final grubunu oluşturan takımlar oldular.


FIBA 2014'ün resmi maskotları


Şili'nin üçüncüsünü düzenlediği 1959 Dünya basketbol Şampiyonası'nın kaderini, bir anlamda o dönem yaşanan siyasi gelişmeler belirledi. Şampiyonanın final grubunda yenilgisiz olarak yoluna devam eden Sovyetler Birliği, gruptaki son maçında, Çin ile siyasi sorunlar yaşayan rakibi Tayvan karşısına çıkmayı reddetti ve bu kararından dolayı hükmen mağlup sayıldı. Sovyetler Birliği bu sonucun ardından şampiyonluk yarışında devre dışı kalırken Brezilya şampiyonluğa ulaştı. Üçüncülük için mücadele eden Şili ise Bulgaristan'ın da Tayvan ile karşılaşmayı reddetmesinin ardından hükmen mağlup edilmesiyle bronz madalya kazandı.


Şampiyonanın en skorer oyuncusu Tayvan'dan James Chen oldu. 7 maçta 141 sayı atan Chen, 20,1 sayı ortalamasıyla oynadı. Brezilyalı Pasos Amaury şampiyonanın en değerli oyuncusu (MVP) seçildi.


EUROBASKET 2015 Ukrayna'dan alındı


- 1963 Dünya Şampiyonası


Brezilya, 1963 yılında ikinci kez Dünya Kupası'na evsahipliği yaptı.


Dördüncüsü düzenlenen Dünya Şampiyonası'na 13 ülke katıldı. A Grubu'nda Kanada, Fransa, Sovyetler Birliği ve Uruguay, B Grubu'nda Japonya, Peru, Porto Riko ve Yugoslavya, C Grubu'nda Arjantin, İtalya, Meksika ve ABD mücadele etti. Gruplarını ilk iki sırada tamamlayan Sovyetler Birliği, Fransa, Yugoslavya, Porto Riko, ABD ve İtalya, final grubuna yükseldi.


Final Grubu'nda, evsahibi olduğu için direkt katılma hakkı kazanan Brezilya, oynadığı 6 maçı da kazanarak, yenilgisiz şampiyonluğa ulaştı. Tek yenilgisi Brezilya karşısında alan Yugoslavya gümüş, Sovyetler Birliği ise bronz madalya kazandı.


Şampiyonanın en skorer oyuncusu Peru'dan Ricardo Duarte oldu. 7 maçta 162 sayı atan Duarte, 23.1 ortalamayla oynadı. Brezilyalı Marques Wlamir şampiyonanın en değerli oyuncusu seçildi.


Havuzda çırılçıplak yakalandı!

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS