TBF'den olaylı finalle ilgili açıklama yaptı

TBF'den olaylı finalle ilgili açıklama yaptı
AA

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF), Galatasaray Liv Hospital ile Fenerbahçe Ülker arasında oynanan Beko Basketbol Ligi play-off final serisinin 4. maçında iki teknik faulle diskalifiye olan sarı-lacivertli takımın başantrenörü Zeljko Obradovic'e herhangi bir yazılı tebligatın yapılmadığını açıkladı.

TBF'den yapılan açıklamada, final serisinin 4. karşılaşması ve sonrasında yaşanan olaylarla ilgili, "Fenerbahçe Ülker Başantrenörü'nün iki teknik faul sonrası diskalifiye edilmesi ile ilgili olarak TBF tarafından kendilerine herhangi bir yazılı tebligat yapılmamış, bilgilendirme amacıyla kişisel bir girişimde bulunulmuştur" denildi.


Açıklamada, ayrıca "karşılaşmanın hemen sonrasında TBF Ligler Direktörü tarafından Fenerbahçe Ülker Genel Menajeri Mirsad Türkcan ve İdari Menajeri Cenk Renda'ya, Ligler Yönergesi hükümleri gereği iki teknik faul sonrası diskalifiye olan başantrenörün bir sonraki maçta görev yapamayacağı maddesi hatırlatılmış ve yardımcı olunması amacıyla ilgili maddenin fotokopisi çekilmek sureti ile kendilerine bir kopyası verilmiştir" görüşlerine yer verildi.


- Galatasaray Liv Hospital'ın savunması istendi


Federasyon, aynı açıklamada maçta taraftarlarının küfürlü tezahüratları nedeniyle Galatasaray Liv Hospital'dan yazılı savunma talebinde bulunulduğunu da açıklandı.


Abdi İpekçi Spor Salonu'nda oynanan karşılaşmada Galatasaray Liv Hospital seyircisinin küfür içerikli tezahüratları, sahaya yabancı madde atılması sonucunda üç uyarı anonsunun yapılması ve hakemlerin soyunma odasına gitmesine neden olan olayların neticesinde sarı-kırmızılı kulüpten yazılı savunması talep edildiği kaydedildi.


TBF Disiplin Kurulu'nun, 24 saat içerisinde teslim edilecek savunmayı değerlendirerek kararını en kısa süre içerisinde açıklayacağı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:


"Galatasaray Liv Hospital ile Fenerbahçe Ülker arasında oynanan karşılaşmanın ardından skor tabelasında, Fenerbahçe Kulübü ve oyuncularını rencide edecek ifadelerin kullanılması nedeni ile Galatasaray Kulübü tarafından görevlendirilen skor tabelasının yönetiminden sorumlu şirketin akreditasyonu iptal edilmiştir. Bir sonraki karşılaşmada benzer olayların yaşanmaması için gereken tedbirlerin alınması sağlanacaktır."


Fenerbahçe'den sert açıklama


Fenerbahçe Kulübü, Türkiye Basketbol Federasyonu'nunkendilerince meşruiyetini yitirdiğini ve bundan sonra federasyonun alacağı hiçbir kararı tanımayacağını açıkladı.


Sarı-lacivertli kulübün internet sitesinden yapılan açıklamada, başta Beko Basketbol Ligi kulüpleri olmak üzere tüm basketbol kamuoyuna yönelik deklarasyon yayınlandığı vurgulanarak, "En temel görevi olan eşit, güvenli veadil basketbol müsabakalarının organizasyonunu dahi yapamayan, bir takım kulüplerin yörüngesinde yarışma sonuçlarını dizayn etmeye yönelik hakem ve kurul kararlarına imza atan Türkiye Basketbol Federasyonu, tarafımızca meşruiyetini yitirmiş ve seçim sürecine girmiştir" denildi.


Açıklamada şu görüşlere verildi: "Fenerbahçe Spor Kulübü olarak, bu federasyonun alacağı hiç bir karar ve tasarrufu tanımamakla birlikte tarafsız ve adil bir basketbol federasyonunun inşası kararlılığında olan kulüplerimizin, iş bu deklarasyona katılmaları ve gereğini yapmalarının önemi hususunu, tüm basketbol kamuoyunun dikkatine sunarız."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS