2014 FIFA Dünya Kupası başlıyor

2014 FIFA Dünya Kupası başlıyor
AP

2014 FIFA Dünya Kupası, evsahibi Brezilya ile Hırvatistan arasında yarın yapılacak açılış maçıyla başlayacak.

Toplam 32 takımın katıldığı Dünya Kupası, 13 Temmuz Pazar günü Rio de Janeiro'da oynanacak final maçıyla sona erecek.


64 maça sahne olacak şampiyonada 8 grupta 4'er takım mücadele edecek.


Toplam 12 kentte düzenlenecek kupada ilk tur gruplarında 48 maç oynanacak.


Brezilya ile saat farkı nedeniyle turnuvada Türk futbolseverlerin en geç izleyeceği maç Fildişi Sahili ile Japonya arasındaki karşılaşma olacak. 15 Haziran'da Recife kentinde yapılacak karşılaşmanın başlama saati TSİ 04.00. Kupada grup maçları 26 Haziran Perşembe günü tamamlanacak. Gruplarında ilk 2 sırayı alan takımlar 2. tura yükselecek.


- 2. tur 28 Haziran'da başlıyor


Toplam 16 takımın mücadele edeceği 2. tur maçları tek maç eliminasyon sistemine göre oynanacak.


İkinci tur karşılaşmaları 28, 29, 30 Haziran ve 1 Temmuz'da yapılacak.


A-B, C-D, E-F ve G-H grupları, birbirlerinin ilk iki sırasında yer alan takımlarıyla çapraz eşleşecek.


Rakiplerini eleyen takımlar 4 ve 5 Temmuz'da çeyrek final maçlarına çıkacak. 8 ve 9 Temmuz'da oynanacak yarı final maçlarının ardından üçüncülük maçı 12 Temmuz'da Brasilia'da, final ise 13 Temmuz'da Rio de Janeiro'da yapılacak. 


- Grup maçlarının fikstürü


Dünya Kupası'nda 8 grupta yapılacak 48 maçın programı şöyle:


A Grubu:
Maç no Tarih Saat (TSİ) Yer
1 12 Haziran 23.00 Sao Paulo Brezilya Hırvatistan
2 13 Haziran 19.00 Natal Meksika Kamerun
17 17 Haziran 22.00 Fortaleza Brezilya Meksika
18 19 Haziran 01.00 Manaus Kamerun Hırvatistan
33 23 Haziran 23.00 Brasilia Kamerun Brezilya
34 23 Haziran 23.00 Recife Hırvatistan Meksika


B Grubu


3 13 Haziran 22.00 Salvador İspanya Hollanda
4 14 Haziran 01.00 Cuiaba Şili Avustralya
19 18 Haziran 22.00 Rio De Janeiro İspanya Şili
20 18 Haziran 19.00 Porto Alegre Avustralya Hollanda
35 23 Haziran 19.00 Curitiba Avustralya İspanya
36 23 Haziran 19.00 Sao Paulo Hollanda Şili


C Grubu


5 14 Haziran 19.00 Belo Horizonte Kolombiya Yunanistan
6 15 Haziran 04.00 Recife Fildişi Sahili Japonya
21 19 Haziran 19.00 Brasilia Kolombiya Fildişi Sahili
22 20 Haziran 01.00 Natal Japonya Yunanistan
37 24 Haziran 23.00 Cuiaba Japonya Kolombiya
38 24 Haziran 23.00 Fortaleza Yunanistan Fildişi Sahili


D Grubu


7 14 Haziran 22.00 Fortaleza Uruguay Kosta Rika
8 15 Haziran 01.00 Manaus İngiltere İtalya
23 19 Haziran 22.00 Sao Paulo Uruguay İngiltere
24 20 Haziran 19.00 Recife İtalya Kosta Rika
39 24 Haziran 19.00 Natal İtalya Uruguay
40 24 Haziran 19.00 Belo Horizonte Kosta Rika İngiltere


E Grubu


9 15 Haziran 19.00 Brasilia İsviçre Ekvador
10 15 Haziran 22.00 Porto Alegre Fransa Honduras
25 20 Haziran 22.00 Salvador İsviçre Fransa
26 21 Haziran 01.00 Curitiba Honduras Ekvador
41 25 Haziran 23.00 Manaus Honduras İsviçre
42 25 Haziran 23.00 Rio De Janeiro Ekvador Fransa


F Grubu


11 16 Haziran 01.00 Rio De Janeiro Arjantin Bosna Hersek
12 16 Haziran 22.00 Curitiba İran Nijerya
27 21 Haziran 19.00 Belo Horizonte Arjantin İran
28 22 Haziran 01.00 Cuiaba Nijerya Bosna Hersek
43 25 Haziran 19.00 Porto Alegre Nijerya Arjantin
44 25 Haziran 19.00 Salvador Bosna Hersek İran


G Grubu


13 16 Haziran 19.00 Salvador Almanya Portekiz
14 17 Haziran 01.00 Natal Gana ABD
29 21 Haziran 22.00 Fortaleza Almanya Gana
30 23 Haziran 01.00 Manaus ABD Portekiz
45 26 Haziran 19.00 Recife ABD Almanya
46 26 Haziran 19.00 Brasilia Portekiz Gana


H Grubu


15 17 Haziran 19.00 Belo Horizonte Belçika Cezayir
16 18 Haziran 01.00 Cuiaba Rusya Güney Kore
31 22 Haziran 19.00 Rio De Janeiro Belçika Rusya
32 22 Haziran 22.00 Porto Alegre Güney Kore Cezayir
47 26 Haziran 23.00 Sao Paulo Güney Kore Belçika
48 26 Haziran 23.00 Curitiba Cezayir Rusya


- Son 16 turu


Son 16 turuna gruplarını ilk iki sırada tamamlayan ekipler çıkacak ve çapraz olarak eşleşecek.


Bu turdaki maç programı ise şöyle:


49 28 Haziran 19.00 Belo Horizonte A Grubu 1 B Grubu 2
50 28 Haziran 23.00 Rio De Janeiro C Grubu 1 D Grubu 2
51 29 Haziran 19.00 Fortaleza B Grubu 1 A Grubu 2
52 29 Haziran 23.00 Recife D Grubu 1 C Grubu 2
53 30 Haziran 19.00 Brasilia E Grubu 1 F Grubu 2
54 30 Haziran 23.00 Porto Alegre G Grubu 1 H Grubu 2
55 1 Temmuz 19.00 Sao Paulo F Grubu 1 E Grubu 2
56 1 Temmuz 23.00 Salvador H Grubu 1 G Grubu 2


- Çeyrek final maçları


Son 16'da rakiplerini yenerek tur atlayan 8 takım çeyrek finalde karşı karşıya gelecek.


Çeyrek final maçlarının programı şöyle:


- Yarı final


Kupada yarı finalin programı da şöyle:


- Üçüncülük maçı ve final


Dünya Kupası'nda üçüncülük maçı ve finalin programı ise şöyle:

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS