Beşiktaş direniyor

Beşiktaş direniyor

Beşiktaş direniyor

Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı İlhan Cavcav, yabancı oyuncu statüsünde gelecek sezon için "6+2" formülünde anlaştıklarına dair yazıyı Türkiye Futbol Federasyonu'na (TFF) gönderdiklerini bildirdi. Yazıya bir tek Beşiktaş imza atmadı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Son dönemde bu konu için her hafta 1 veya 2 kez toplandıklarını belirten Cavcav, Beşiktaş'ın en baştan beri 5+3 formülünde ısrar ettiğini söyledi.

Beşiktaşlı Yönetici Deniz Atalay ile anlaşamadıklarını ve konuyu en son Başkan Fikret Orman'a taşıdıklarını dile getiren Cavcav, sözlü olarak onay aldıklarını da belirtti.
Akhisar Belediyespor ve Fenerbahçe'nin çoğunluğun kararına uyacağına dair yazıyı TFF'ye ulaştırdıklarını ve Tahkim Kurulu'na gitmeyeceklerini ilettiklerini de ifade eden Cavcav; her kulüpte sözleşmeli yabancı oyuncuların çok olması nedeniyle kendisinin 6+4 istediğini de itiraf etti.

Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı İlhan Cavcav, DHA'ya yaptığı açıklamada şöyle konuştu:
"18 kulübün 10'u kabul etse zaten karar alınır, ama biz herkese uyacak bir formül aradık. Ben mesela görüşmelere 6+4 olsun diye başladım. Yabancı futbolcuya meraklı değiliz. Mahkum da değiliz. Ama her kulüpte sözleşmeli yabancı oyuncular çok. Mağdur olmamaları için büyük bir çoğunluk 6+2'de uzlaştı.

"MALİYET YABANCI OYUNCULARDA %30 ARTTI"

Geçen sene 2.2 eurodan imza attırdığımız yabancı futbolcuya şimdi 3 eurodan ödeme yapıyoruz, maliyet yaklaşık %30 arttı. Yabancı sayısının çok olmasına sıcak bakmıyoruz maliyetli oluyor diye; ama çoğunluğun isteğine uyacağız.

Biz eğer birliksek Türk futbolu için önemli olan bu konuda da birlikte hareket etmeliyiz. Akhisar Başkanı ben imza atmam dedi. O zaman birlikten çık dedik, çıkmam siz gönderin dedi. Biz gönderemeyiz, öyle bir yetkimiz yok dedim. Sonra federasyona yazı gönderme kararı aldılar ve çoğunluğa uyacaklarını söylediler. Fenerbahçe de yazıyı göndermişti. TFF de bizim federasyonumuz olduğuna göre, bizim isteğimizi yerine getirecektir"

"BU OLAYIN BİR BAŞKA BOYUTU İSE YERLİLERİN FİYATININ ARTMASI"

Yabancı sayısının azalmaya başlayacağının konuşulmasından bu yana yerli futbolcuların fiyatının arttığına hatta ikiye katladığına da dikkat çeken İlhan Cavcav, "Her zaman kulüpler zarar görüyor. Yabancı sayısının çok olması bir türlü, az olması başka bir türlü sorun yaratıyor. Yabancı azalırsa da bu kez Türk oyuncuların fiyatı artıyor" hatırlatmasını da yaptı.