Fenerbahçe'den Somalı çocuklara eğitim desteği

Fenerbahçe'den Somalı çocuklara eğitim desteği

Fenerbahçe Kulübü, Manisa'nın Soma ilçesindeki maden faciasının ardından Somalı çocuklara eğitim desteği verecek.

Sarı-lacivertli kulüp, Somalı çocukların eğitim masraflarını karşılamak için burs havuzu oluşturulması kararı aldı. Fenerbahçe Kulübü'nün internet sitesinde yer alan açıklamada, "Soma'da yaşanan maden faciasının ardından Fenerbahçe Kulübü Yönetim Kurulu, Somalı çocukların eğitim masraflarını karşılamak için bir burs havuzu oluşturuyor" denildi.

Konuyla ilgili FBTV'ye açıklamalarda bulunan Fenerbahçe Kulübü Üst Yöneticisi Hasan Hakkı Yılmaz, burs havuzuyla ilk etapta 100 çocuğun 5 yıl süreyle eğitim masraflarının karşılanacağını bildirdi. Yılmaz, ilk etapta 100 öğrencinin eğitimi için 1 milyon 800 bin lira bütçe ayrıldığını dile getirdi.

Soma'daki büyük faciada hayatını kaybedenleri saygıyla andıklarını belirten Yılmaz, "Tüm Soma halkının, Türk halkının başı sağ olsun. Tabii günler geçtikçe de acımız daha da derinleşiyor, tarifi daha da zorlaşıyor. Biz de Fenerbahçe ailesi olarak Soma'ya katkıda bulunmak istiyoruz. Yönetim kurulumuz uzun uzun konuşmalar, uzun tartışmalar yaptı. Açık söylemek gerekirse, kısa vadeli nakdi yardımlar yerine, bizim istediğimiz daha uzun vadeli çözümlere ortak olmak ve uzun vadeli faydalarda bulunmak. Onun için Soma'da ailesini yitiren; babasını, ağabeyini yitiren çocuklarımızın eğitimini üstlenmeye karar verdik" diye konuştu.

Bu amaçla bir burs havuzu oluşturacaklarını anlatan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu burs havuzuyla buradaki çocuklarımızın eğitimine katkıda bulunacağız. Burs havuzumuza ilk aşamada sadece yönetim kurulu üyelerimizin katkısıyla 5 sene için 100 çocuğun eğitimini üstleniyoruz. Tabii bu, bu kadarla da kalmayacak. Aynı zamanda Fenerium şirketimizin ürettiği tişörtler var. Bu tişörtleri satışa sunacağız. Soma anısına çıkan bu tişörtlerin gelirinin tamamını bu burs havuzuna aktarıyoruz. Profesyonel futbol takımımızın yapacağı ilk hazırlık maçının tüm hasılatını yine bu havuza aktaracağız. Bu rakamın çok daha büyük aşamalara geleceğini, yüzlerce çocukla ifade edileceğini düşünüyoruz. Taraftarlarımız da bundan uzak kalmak istemeyecek, muhakkak katkıda bulunmak, bunun bir parçası olmak isteyecektir. Onların da nasıl katkıda bulunacaklarını en kısa zamanda detaylı bir şekilde açıklayacağız."

Yılmaz, acılarının gerçekten çok büyük olduğunu vurgulayarak, "Milletimizin başı sağ olsun. Umarım böyle kazalar, böyle facialar bir daha tekrarlanmasın. Daha iyi eğitim gören çocuklarımız, böyle kazaların bir daha tekrarlanmasına müsaade etmesin" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS