FIFA'nın gündemi Katar'daki Dünya Kupası

FIFA'nın gündemi Katar'daki Dünya Kupası

FIFA, 2018 ve 2022 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapacak. Rusya ve Katar'ın rüşvet iddiaları üzerine hazırlanan 430 sayfalık raporu, ileri bir tarihte yeniden değerlendireceğini açıkladı.

FIFA'nın internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, 430 sayfalık raporu hazırlayan FIFA Etik Kurulu Soruşturma Komisyonu Başkanı Michael Garciaile raporu değerlendiren aynı kurumun Adalet Komisyonu Başkanı Hans-Joachim Eckert, İsviçre'nin Zürih kentinde bir araya geldi.


Görüşmenin ardından taraflarca yapılan ortak yazılı açıklamada, 2018 ve 2022 Dünya Kupası ev sahipliğine ilişkin rüşvet iddiaları üzerine hazırlanan 430 sayfalık raporun tekrar değerlendirilmesine kanaat getirildiği belirtildi. Rapor, FIFA Denetim Kurulu Başkanı Domenico Scala'ya gönderilerek, incelenecek. İsviçreli işadamı Scala, raporu incelemesinin ardından elde edeceği olası bulguları, FIFA İcra Komitesi'ne yollayacak. Bu işlemlerin ardından rapora ilişkin değerlendirme, daha sonra yapılacak.


FIFA Etik Komitesi adına Rusya ve Katar hakkındaki rüşvet iddialarını soruşturan Alman hakim Eckert, ülkelerin ev sahipliği sürecinde ihmalinin bulunmadığı, kurallar ve yönetmeliklerin ihlal edilmediği gerekçesiyle soruşturmanın geçen hafta kapatıldığını açıklamıştı. Bu açıklamaların ardından Michael Garcia, kendi raporunu ele alan Eckert'ın hazırladığı 42 sayfalık değerlendirmedeki somut bilgilerin yetersiz ve verilerin hatalı olduğunu savunmuştu.


FIFA ise rapor doğrultusunda, İsviçre ile bağlantılı kanun dışı eylemlerinden şüphelenilen ve kimliği gizli tutulan bazı kişiler hakkında İsviçre Federal Savcılığına suç duyurusunda bulunmuştu.


Sahaya indiler futbolcuları syup soğana çevirdiler


Fenerbahçe'yi sordular

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS