Galatasaray'da "Prandelli" dönemi başladı

Galatasaray'da "Prandelli" dönemi başladı
AA

Galatasaray'da futbol takımının başına getirilen teknik direktör Cesare Prandelli, resmi sözleşmeyi imzaladı.

Sarı-kırmızılı kulüple 2 yıllık anlaşmaya varan İtalyan teknik adam için Türk Telekom Arena'da Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal'ın da katılımıyla imza töreni düzenlendi.

Prandelli'nin kendini 2 yıllığına Galatasaray'a bağlayan resmi sözleşmeyi imzaladığı törende, yönetim kurulu üyesi Adnan Nas, Galatasaray Kulübü İcra Kurulu Başkanı Lutfi Arıboğan ve futbol takımı idari menajeri Cenk Ergün de hazır bulundu.

Aysal: "Yeni sezonu yeni hoca ve teknik ekiple açıyoruz"

İmza töreninde açıklamalarda bulunan Başkan Ünal Aysal, Galatasaray'ın yeni sezonu, yeni hocası ve teknik ekibi ile açtığını belirterek, şunları söyledi:

"Her zaman söylediğim gibi dünya turu bir adımla başlar. Biz de bugün bu adım amacıyla, karşılıklı imzayı atmak için bir araya geldik. Yeni bir sezonun, yeni ufuklara açılışın ve yeni ümitlerin ilk adımını gerçekleştiriyoruz. Galatasaray, 100 seneyi aşkın tarihiyle, her sene yenilenen ümitleri ve başarıya doymayan çalışmalarıyla, hedefini her zaman büyüten bir kulüptür. Galatasaray, Türkiye'nin batıya açılan penceresi olduğu kadar batının da Türkiye'ye açılan penceresidir."

Prandelli ile bu sezon şampiyonluğun ötesinde bir hedef için anlaştıklarını aktaran Ünal Aysal, "Hocamızla geçtiğimiz günlerde ufukları nasıl geliştireceğimize yönelik çalışma ve konuşma imkanı bulduk. Bugünkü anlaşmamızın temelinde, sadece 4. yıldıza kavuşmanın ve bir şampiyonluk daha yaşama hedefinin ötesinde çok daha geniş bir vizyon, hedef mevcuttur. Bugün bizi bir araya getiren hedefler, bu vizyon ve bu büyük projedir. Bu vesileyle hocamıza ve yeni teknik ekibe başarılar diliyorum ve 'hoş geldin' diyorum" diye konuştu.

"Başkan, '4. yıldızı istiyorum' dedi "

Konuşmasına Türkçe, "İyi günler" diyerek başlayan Cesare Prandelli, "Başkan Ünal Aysal ile konuştuğumuzda hemen bir sinerji yakaladık. Kendi insanın gözünün içine bakan, karizmatik birisi. Başkan gözümün içine bakarken, buraya, bu büyük sportif projenin içinde yer almak için geldiğimi fark ettim" dedi.

Başkan Ünal Aysal'la konuşmayı sevdiğinin altını çizen tecrübeli teknik adam, "Başkan için Galatasaray'ın büyük tarihi çok önemli. Önemli olan başkanın da söylediği gibi geçmişten ziyade önümüzdeki proje. İlk etapta hedefimiz, kazanan bir takım oluşturmak. Projemiz, sadece güzel futbol oynayan değil, kazanmaya odaklı ve hedeflerine ulaşacak bir Galatasaray takımı meydana getirmek" değerlendirmesinde bulundu.

Ayrıca, kulübün tesislerini gezme imkanı bulduğunu hatırlatan Prandelli, söyle konuştu:

"Oldukça profesyonel, organizasyonu sağlamış bir ekip var. Tesisler gayet iyi durumda. Bir takım kurma fikri için taraftarı, yöneticisi ve teknik ekibin aynı hedefe odaklanması gerek. Takım liderinin de bu takımın kendisi haline gelmesi lazım. Çok kuvvetli oyuncularımız var ama önemli olan bu oyuncuları bir araya getirerek, iyi bir takım oyunu ortaya koymak. Başkanla konuşurken, gözümün içine baktı ve 'ben 4. yıldızı istiyorum' dedi. Bu cümlenin gözümün içine bakılarak kurulması bile benim için ciddiyetin, başarıya açlığın ve başarıya ulaşmanın garantisidir."

Aysal, Prandelli'nin kulüp düzeyinde başarıya aç bir çalıştırıcı olduğu şeklindeki bir yorum üzerine, "Başarıya aç olan sadece hocamız değil. Şampiyonlar Ligi'nde başarıya esas aç olan Galatasaray Kulübü'dür. Biz bunun için gereken her şeyi yapıyoruz" dedi.

"Mancini'yi bu noktada temize çıkaralım"

Galatasaray'ın eski teknik direktörü Roberto Mancini'nin de Türkiye'de uygulanan yabancı oyuncu kuralında rahatsız olduğunun söylenmesi üzerine de Aysal, şöyle konuştu:

"Yabancı kuralıyla ilgili Roberto Mancini'nin sorunu, Süper Lig ile ilgili değildi. Burada herkes aynı yabancı sayısı ile mücadele ediyor. İsterse sıfır yabancı olsun. Galatasaray Kulübü'nün yabancı kuralına itiraz etmesinin sebebi, özellikle Şampiyonlar Ligi'nde mücadele eden ve orada başarılı olmak için çalışan bir takımın önüne engeller konulmasıydı. Karşımıza sunulan yabancı kuralının, Galatasaray'ın başarısını yurt dışında engellemesine itirazımızdır. Bu itirazımız hem kurumsal olarak hem de hukuksal olarak devam ediyor. Bu yanlışın bir gün düzeleceğine, sadece Galatasaray'ın değil, yurt dışında yarışacak bütün kulüplerimizin lehine olacak inancımı tekrarlamak istiyorum. Mancini'yi bu noktada temize çıkaralım."

"Sneijder'in satışı gerçekleşebilir"

Basın mensuplarının Wesley Sneijder ile ilgili soruları üzerine bazı konulara açıklık getirmek istediğini aktaran Ünal Aysal, "Sneijder, iyi bir oyuncu. Kendisini Galatasaray'da tutmak isteriz. Bunun için de elimizden geleni yapacağız. Ancak Sneijder'in kontratına göre, 20 milyon avroluk bir teklif geldiği takdirde oyuncu gidebilir ve  Galatasaray'ın buna 'hayır' deme lüksü yok. Benim, '15 milyona veya 20 milyona satarım' gibi bir beyanım yok. İstemesek dahi böyle bir satış gerçekleşebilir" diye konuştu.

Dezavantaj olarak görmedik

Başkan Aysal, Prandelli'nin İtalya dışında bir takımda tecrübesinin bulunmadığı hatırlatılarak, Galatasaray için bir dezavantaj oluşturup oluşturmayacağının sorulması üzerine, "Hocamız, 'futbol sadece bir oyundur' dedi. Patenti kendisine ait. Hocanın futbolu iyi bilmesi Galatasaray Kulübü için yeterlidir. Bu tecrübesi ve futbol bilgisiyle Türkiye'deki diğer kulüpleri zaten araştırır ve önlemini de bulur diye düşündük. Bu noktada Türkiye'de tecrübesi olmamasını bir dezavantaj olarak görmedik" ifadelerini kullandı.

"Mancini'den iyi şeyler duydum"

Galatasaray Futbol Takımı'nın yeni teknik direktörü Cesare Prandelli de sarı-kırmızılı ekibin eski teknik direktörü Roberto Mancini ile Galatasaray ve Türkiye hakkında görüştüğünü anlatarak, iyi şeyler duyduğunu vurguladı.

"Mancini 8. aldığı takımı 2. bıraktı"

Prandelli,  "Mancini'den Galatasaray'la ilgili duyduğum ilk şeyler, İstanbul'u ne kadar çok beğendiği, Galatasaray Kulübü'nde organizasyonun ne kadar başarılı olduğu ve kulübün kapasiteli insanlardan oluştuğu oldu. Kendisinden iyi şeyler duydum" ifadelerini kullanırken, vatandaşının performansıyla ilgili olarak, şöyle konuştu:

"Takımla sezon başından itibaren çalışma fırsatı bulunursa, hem takımı daha iyi tanımak hem de oyuncuları geliştirmek için daha fazla şansınız olur. Mancini, Galatasaray'a geldiğinde sezonun yarısıydı ve 8. aldığı takımı 2. bıraktı. Bir tane kupa kazandı. Onun için oldukça iyi bir grafik sergilediğini düşünüyorum. Önümüzdeki dönemde bizim için önemli olan kazanacak takım formasyonunu sağlamaktır."

Yabancı sınırlamasıyla ilgili sorular üzerine İtalyan çalıştırıcı, "Kurallarla ilgili herhangi bir sıkıntımız olamaz. Bir kural varsa ona uyulur" demekle yetindi.

Nasıl bir sistem uygulayacak?

Galatasaray'da nasıl bir sistem üzerinde durmayı planladığı konusunda ayrıntılar da veren İtalyan çalıştırıcı, "Sistemle ilgili, 4 kişilik bir defans ve 3 kişilik orta saha planlıyorum. Bunların yanına iki ofansif oyuncu gelip, farklı bir formasyon yakalanabilir. Şu anda sporcuların karakterlerini ve özelliklerini analiz etmek için çalışıyorum. Buradan doğacak sistem ortaya çıktığında, siz de göreceksiniz" değerlendirmesinde bulundu.

Sneijder, en iyi oyunculardan bir tanesi

Hollanda Milli Takımı ile 2014 FIFA Dünya Kupası'nda mücadele eden Wesley Sneijder ile milli futbolcu Selçuk İnan hakkındaki düşünceleri sorulan İtalyan teknik adam, "Sneider'in oynadığı tüm maçları ilgiyle izledik. Kendi, karşısına çıkan tüm durumlara cevap verebilen bir oyuncu. Wesley, Hollanda Milli Takımı'nın ve Galatasaray'ın en iyi oyuncularından bir tanesi. Selçuk gibi teknik kalitesi, kişiliği ve liderlik vasıfları olan futbolcuları çok seviyorum. Kimi zaman da Pirlo gibi çoğunlukla susan ama kazanmayı her zaman isteyen oyuncuları seviyorum. O kazanma isteği olduğu sürece herhangi bir sorun olmayacaktır" şeklinde görüşlerini paylaştı.

"Kadroyu 25 veya 27 oyuncuyla sınırlamayı düşünüyoruz"

Son zamanda yaptıkları değerlendirmelerle kampa gidecek oyuncu kadrosunun şekillenmeye başladığını dile getiren Prandelli, "Geçtiğimiz 3 günde yaptığımız analizlerle fikirlerimiz netleşti. Kadroyu 25 veya 27 oyuncuyla sınırlamayı düşünüyoruz. Uzun vadeli projeye katkıda bulunacak oyuncuların seçilmesi önemli" değerlendirmesinde bulundu.

"Fenerbahçe maçını düşünüyorum"

İtalyan çalıştırıcı, öncelikli olarak Fenerbahçe ile yapacakları TFF Süper Kupa maçını düşündüğünü vurgulayarak, "Öncelikli olarak Şampiyonlar Ligi'ni düşünmüyorum. Şimdiki düşüncem, Fenerbahçe'yle oynayacağımız TFF Süper Kupa maçı. Ama Şampiyonlar Ligi'nde de çok güzel sonuçlar elde etmek isterim" şeklinde konuştu.

"Galatasaray'ı tercih etme sebebim..."

Galatasaray'ı tercih sebebinin sorulması üzerine ise Cesare Prandelli, "Dünya Kupası biterken aklımda hiçbir takım yoktu. Herhangi bir takımla anlaşma havamda bile değildim. Kupa bittikten sonra bir telefon aldım ve ardından başkanla bir araya geldik. Gördüm ki tek istenen sportif başarı ve başarıya odaklı bir takım oluşturmak. Ben de kendimi sahada görmek, bir başarı sergilemek istediğimi düşündüm. Başka bir tercihim de olmadı ve Galatasaray'a 'evet' dedim" ifadelerini kullandı.

Basın toplantısına Türkçe  "İyi günler" diyerek başlayan Prandelli, konuşmasını "teşekkürler" diyerek tamamladı. İtalyan teknik adam, milli takımdan oyuncusu Milanlı Mario Balotelli ile ilgili gelen soruya ise yanıt vermedi.

İmza törenine Türk ve İtalyan basın mensupları yoğun ilgi göstermesi dikkati çekti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS